چگونه در طلا سرمایه گذاری کنیم؟ راهنمای سرمایه گذاران

در مقاله قبلی در خصوص طلا به این موضوع اشاره شد که آیا سرمایه گذاری در طلا ارزش دارد یا خیر؟

در این مقاله در خصوص چگونگی سرمایه گذاری در طلا صحبت خواهیم کرد. این یک راهنمای مفید برای سرمایه گذاری در بازار طلا جهانی است.

مقدمه

از زمان تمدن‌های باستانی تا عصر مدرن، طلا به عنوان پول رایج انتخاب شده‌است. امروزه، سرمایه گذاران به طور عمده طلا را به عنوان حصاری در مقابل نا آرامی سیاسی و تورم خریداری می‌کنند. علاوه بر این، بسیاری از مشاوران ارشد سرمایه‌گذاری توصیه می‌کنند که سبد سرمایه گذاری خود را طوری پر کنید محصولات شامل طلا نیز در آن موجود باشد زیرا ریسک پورتفولیو شما را به شدت کاهش می دهد.

ما بسیاری از فرصت‌های سرمایه‌گذاری در طلا، از جمله شمش‌های طلا، وجوه متقابل، آتی، شرکت‌های معدن‌کاری و جواهرات را پوشش خواهیم داد. به جز تعدادی، تنها شمش طلا، آتی و تعدادی از صندوق‌های تخصصی، یک فرصت سرمایه‌گذاری مستقیم را در طلا فراهم می‌کنند. سایر سرمایه‌گذاری‌ها بخشی از ارزش خود را از منابع دیگر به دست می‌آورند. (برای خواندن پیش‌زمینه، مقاله ی آیا هنوز سرمایه گذاری در طلا به صرفه است را ببینید؟)

شمش طلا

به احتمال زیاد این یکی از بهترین انواع مالکیت طلا می­باشد. بسیاری فکر می­کنند شمش های طلا در قلعه ی نظامی FORT KNOX نگهداری میشود. در واقع، شمش های طلا هر نوع خالص، یا تقریبا خالص از طلا هستند که بر حسب وزن و خلوص اعتبار دارند. این شامل سکه ها، شمش ها و غیره، از هر اندازه می­شود. برای مسائل امنیتی یک شماره سریال روی شمش های طلا وجود دارد.

با اینکه شمش های سنگین طلا  چشمگیر هستند، اندازه بزرگشان (تا ۴۰۰ اونس تروی) آن‌ها را غیر قابل نقد و جامد می‌کند و به همین دلیل برای خرید و فروش هزینه‌ بر است.

هر چه باشد، اگر یک شمش طلای بزرگ به ارزش ۱۰۰۰۰۰ دلار داشته باشید و سپس تصمیم بگیرید که ۱۰ درصد آن را بفروشید، دقیقا نمی‌توانید انتهای آن را ببرید و آن را بفروشید. از سوی دیگر، شمش‌های طلا در قطعات و سکه‌هایی با سایز کوچک‌تر، نقدینگی بیشتری را فراهم می‌کنند و در بین صاحبان طلا بسیار رایج است.

سکه‌های طلا

برای دهه‌ها، مقادیر زیادی از سکه‌های طلا توسط دولت‌های مستقل در سراسر جهان منتشر شده‌است. سکه‌ها عموما توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی با حق بیمه حدود ۱ تا ۵ درصد بالای ارزش طلای اصلی شان خریداری می‌شوند.

مزایای سکه های طلا عبارتند از:

  • قیمت‌ های آن‌ها به راحتی در انتشارات مالی جهانی در دسترس است.
  • سکه‌های طلا اغلب در اندازه‌های کوچک‌ تر (یک اونس و یا کم‌ تر) ضرب می‌ شوند و آن‌ ها را تبدیل به روشی مناسب‌ تر برای سرمایه‌گذاری در طلا نسبت به شمش های بزرگ‌ تر می‌کنند.
  • فروشندگان معتبر را می توان با حداقل جستجوها پیدا کرد و در بسیاری از شهرهای بزرگ واقع شده‌است.

توجه: سکه‌های طلا نادر و قدیمی چیزی هستند که به عنوان ارزش سکه شناسی یا «کلکسیونی» فراتر از ارزش اساسی طلا معروف است. برای اینکه مستقیما در طلا سرمایه‌گذاری کنید، روی سکه‌های جدید تمرکز کنید، و سکه‌های نادر را برای کلکسیون دارها باقی بگذارید.

برخی از سکه‌های طلا که به طور گسترده منتشر می‌شوند شامل krugerrand آفریقای جنوبی، عقاب آمریکایی و برگ افرای کانادایی است.

مشکلات اصلی مربوط به شمش‌های طلا این است که هزینه‌های نگهداری و بیمه، و ارزش افزوده ی نسبتا بزرگ برای فروشندگان هر دو مانع از پتانسیل سود هستند. همچنین، خرید شمش‌های طلا یک سرمایه‌گذاری مستقیم در ارزش طلا است و هر تغییر دلار در قیمت طلا به تناسب ارزش، دارایی‌های یکی را تغییر خواهد داد.

سایر سرمایه‌گذاری‌های طلا، مانند وجوه متقابل، ممکن است در مقادیر دلار کوچک‌تر از شمش‌های طلا ساخته شوند و همچنین ممکن است در معرض قرار گرفتن قیمت مستقیم همانند شمش‌های طلا نباشد.

ETF های طلا و صندوق سرمایه‌گذاری دوجانبه

یک جایگزین برای خرید مستقیم شمش‌های طلا، سرمایه‌گذاری در یکی از صندوق‌های مبادله ارز مبتنی بر طلا (ETF ها)است.

هر سهم از این ابزار تخصصی، مقدار ثابتی از طلا مانند یک دهم اونس را نشان می‌دهد. این سرمایه ممکن است فقط مانند سهام، در هر گونه حق کارگزاری یا IRA، خریداری یا فروخته شود. بنابراین این روش برای سرمایه گذاران کوچک آسان‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر است، به خصوص برای سرمایه گذاران کوچک، زیرا حداقل سرمایه‌گذاری تنها  به قیمت یک سهم از ETF است.

هزینه سالانه این سرمایه‌ها اغلب کم‌تر از ۰.۵ % است، که بسیار کم‌تر از هزینه‌ها و دستمزدها در بسیاری از سرمایه‌گذاری‌ها از جمله بیشتر وجوه مشترک است.

بسیاری از وجوه متقابل، شمش‌های طلا و شرکت‌های طلا را به عنوان بخشی از منابع طبیعی خود اختصاص داده‌اند، اما سرمایه گذاران باید آگاه باشند که تنها چند صندوق مشترک صرفا بر روی سرمایه‌گذاری طلا متمرکز هستند؛ بیشتر آن‌ها دارای تعدادی از کالاهای دیگر نیز هستند.

مزایای اصلی این وجوه مشترک مبتنی بر طلا عبارتند از:

  • هزینه کم و حداقل سرمایه‌گذاری مورد نیاز
  • تنوع در شرکت‌های مختلف
  • سهولت مالکیت در یک حساب کارگزاری و یا IRA
  • هیچ شرکت فردی مورد نیاز نیست.

برخی صندوق ها در شاخص‌های شرکت‌های معدن‌کاری سرمایه‌گذاری می‌کنند و برخی دیگر به طور مستقیم به قیمت طلا مرتبط هستند، در حالی که هنوز دیگران بطور فعال مدیریت می‌شوند. پرونده ها را برای اطلاعات بیشتر بخوانید. صندوق های سرمایه گذاری سنتی به طور فعال مدیریت می‌شدند، در حالی که ETF ها به استراتژی ردیابی شاخص منفعل پایبند هستند و بنابراین هزینه ی کمتری دارند. با این حال، برای یک سرمایه‌گذار طلای متوسط، صندوق ها و ETF ها اکنون به طور کلی آسان‌ترین و مطمئن‌ترین روش برای سرمایه‌گذاری در طلا هستند.

گزینه ­ها و آتی طلا

قراردادهای آتی برای خرید یا فروش مقدار معینی از یک مورد، در این مورد طلا، در یک تاریخ خاص در آینده برقرار می شوند. آتی در قراردادها مبادله می‌شوند، نه سهام، و مقدار از پیش تعیین‌شده طلا را نشان می‌دهند. همانطور که این مقدار می‌تواند بزرگ باشد (برای مثال، ۱۰۰ اونس * ۱۰۰۰$/اونس = ۱۰۰۰۰۰ دلار)، آتی برای سرمایه گذاران با تجربه مناسب‌تر است.

مردم اغلب از آتی ها استفاده می‌کنند چون کمیسیون‌ آنها بسیار پایین هستند، و شرایط سرمایه بسیار کم‌تر از سرمایه‌گذاری سهام سنتی است. برخی قراردادها به دلار است، در حالی که برخی دیگر طلا می‌گیرند، بنابراین سرمایه گذاران باید به مشخصات قرارداد توجه کنند تا از تحویل ۱۰۰ اونس طلا در تاریخ قرارداد جلوگیری کنند.

گزینه‌ها در آتی، جایگزینی برای عقد قراردادهای خرید آتی هستند. این ها به مالک حق خرید قراردادهای آتی در چارچوب زمانی خاص، با قیمت از پیش تعیین‌شده را می‌دهند. یکی از مزایای این گزینه این است که هم سرمایه‌گذاری اصلی شما را کاهش داده و هم زیان را به قیمت پرداختی محدود می‌کند.

یک قرارداد آتی که با مارجین خریداری می‌شود می‌تواند به سرمایه بیشتری نسبت به سرمایه‌گذاری اولیه در صورتی که زیان‌ها به سرعت ایجاد شوند، نیاز داشته باشد. بر خلاف سرمایه‌گذاری آتی، که براساس ارزش فعلی طلا است، جنبه منفی یک گزینه این است که سرمایه‌گذار باید حق بیمه را به مقدار اساسی طلا پرداخت کند.

به دلیل ماهیت ناپایدار آتی و گزینه‌ها، آن‌ها ممکن است برای بسیاری از سرمایه گذاران نامناسب باشند. با این حال، آتی با سرمایه‌گذاری مبالغ هنگفت، ارزان‌ترین (کارمزد و هزینه بهره)برای خرید یا فروش طلا باقی خواهد ماند.

شرکت‌های استخراج طلا

شرکت‌هایی که در معدن و پالایش تخصص دارند نیز از افزایش قیمت طلا سود خواهند برد. سرمایه‌گذاری در این نوع شرکت‌ها می‌تواند راه موثری برای سود بردن از طلا باشد و همچنین می‌تواند ریسک کمتری نسبت به دیگر روش‌های سرمایه‌گذاری داشته باشد.

بزرگ‌ترین شرکت‌های معدن طلا عملیات جهانی گسترده‌ای را به خود اختصاص داده‌اند؛ بنابراین، عوامل تجاری مشترک بسیاری از شرکت‌های بزرگ دیگر در موفقیت چنین سرمایه‌گذاری نقش دارند. در نتیجه، این شرکت‌ها هنوز هم می‌توانند سود خود را در زمان کاهش قیمت یا کاهش قیمت طلا نشان دهند.

یکی از راه‌هایی که این کار را انجام می‌دهند، پوشش ریسک در برابر کاهش قیمت طلا به عنوان بخشی عادی از کسب‌ و کار آن‌ها است. برخی این کار را می‌کنند و برخی این کار را نمی‌کنند. با این حال، شرکت‌های استخراج طلا ممکن است یک راه امن‌تر به جای سرمایه‌گذاری طلا از طریق مالکیت مستقیم شمش‌های طلا فراهم کنند.

در عین حال، تحقیق و انتخاب شرکت‌های فردی نیازمند تلاش در بخش سرمایه گذاران دارد. چون این یک تلاش وقت گیر است، ممکن است برای بسیاری از سرمایه گذاران امکان پذیر نباشد.

جواهرات طلا

بیشتر تولید طلای جهانی برای ساخت جواهر مورد استفاده قرار می‌گیرد. با رشد جمعیت و ثروت جهانی، تقاضا برای طلا مورد استفاده در تولید جواهر باید در طول زمان افزایش یابد. از سوی دیگر، نشان داده می‌شود که خریداران جواهر طلایی تا حدی حساس هستند و اگر قیمت به سرعت بالا رود، کم‌تر بخرند.

خرید زیورآلات با قیمت خرده‌فروشی شامل یک افزایش قابل‌توجه تا ۴۰۰ درصد از ارزش اساسی طلا است. خرید و فروش بهتر طلا ممکن است در فروش و حراج املاک و مستغلات پیدا شود. مزیت خریدن جواهرات از این راه این است که هیچ ارزش افزوده ی خرده‌فروشی وجود ندارد؛ عیب آن، زمانی است که صرف جستجو برای قطعات با ارزش می گردد.

با این وجود، مالکیت جواهرات بهترین راه را برای تصاحب طلا فراهم می‌کند، حتی اگر از دیدگاه سرمایه‌گذاری بسیار سودآور نباشد. به عنوان یک شکل هنری، جواهرات طلایی زیبا هستند. به عنوان یک سرمایه‌گذاری، متوسط است – مگر اینکه شما جواهر فروش باشید.

سخن آخر

سرمایه گذاران بزرگ‌تر که مایل به قرار گرفتن مستقیم با قیمت طلا هستند ممکن است ترجیح دهند که بصورت مستقیم از طریق شمش‌های طلا سرمایه‌گذاری کنند. همچنین یک سطح راحتی نیز وجود دارد که در داشتن یک دارایی فیزیکی به جای یک تکه کاغذ، یافت می‌شود. حرکت نزولی حق بیمه اندک به مقدار طلای پرداخت‌شده در خرید اولیه و همچنین هزینه‌های ذخیره‌سازی است.

برای سرمایه گذارانی که کمی تهاجمی‌تر هستند، آتی و گزینه‌ها قطعا کارساز خواهند بود. اما، باید مراقب بود: اینگونه سرمایه‌گذاری‌ها مشتقات قیمت طلا هستند، و می‌تواند حرکات تند صعودی و نزولی را مشاهده کند، به خصوص زمانی که معامله بر روی مارجین انجام می‌شود.

از سوی دیگر، آتی احتمالا موثرترین راه سرمایه‌گذاری در طلا است، به جز این حقیقت که قراردادها باید به صورت دوره‌ای منقضی شوند.

این ایده که جواهرات یک سرمایه‌گذاری است، ریشه ی تاریخی دارد، اما ساده است. اسپرد زیادی بین قیمت بیشتر جواهرات و ارزش طلای آن وجود دارد که به عنوان یک سرمایه‌گذاری واقعی در نظر گرفته شود. به جای آن، سرمایه گذاران متوسط طلا باید صندوق ها و ETF ها را در نظر بگیرند، چرا که این اوراق بهادار به طور کلی آسان‌ترین و مطمئن‌ترین روش برای سرمایه‌گذاری در طلا را فراهم می‌کنند.

مطالعه بیشتر