کندل های دنباله دار و روشهای معامله با آنها

کندل های دنباله دار مهمترین کندل‌ های یک نمودار قیمت هستند؛ کندل هایی واضح و ساده که غالباً بهتر از هر نوع کندلِ قیمتِ دیگر، قیمت بعدی را به ما نشان میدهند.

کندل های دنباله دار و روشهای معامله با آنها

شکل ۱

در این مبحث، خلاصه‌ای از الگوهای کندل استیک دنباله‌دار مورد علاقه من آورده شده است. اینها همان الگوهایی هستند که من در هنگام آنالیز نمودارها در نظر می گیرم و به طور مرتب با آنها تجارت میکنم. شما متوجه خواهید شد که این الگوها چه شکلی هستند و چگونه می‌توان آنها را تشخیص داد و همچنین معنی آنها چیست.

این یک مقدمه عالی در مورد استراتژیهای مختلف کندل های دنباله دار برای مبتدیان بوده و همچنین یک یادآوری عالی برای کسانی است که در حال حاضر تقریباً می‌دانند که من  (نایل فولر) چگونه تجارت می‌کنم و در نمودارها به دنبال چه چیزی هستم.

در این مقاله فرض بر این است که شما با اصول نمودارهای کندل‌ استیک و کندل ‌استیک‌ها آشنا هستید، بنابراین اگر با این موضوعات خیلی آشنا نیستید، برای کسب اطلاعات بیشتر لطفاً دوره‌های ویژه نمودار کندل ‌استیک من (نایل فولر) را بررسی کنید.[ کتاب مقدس معامله گری براساس کندل استیک نیز نمونه کاملیست که در سایت فارکس یار موجود می باشد.] در مقاله امروز نمی خواهم به جزئیات ورودی و خروجی های خاص بپردازم زیرا این یک مبحث کاملاً جدا است، اما در مقاله ‌های دیگر و در دوره ‌های آموزشی معاملات پرایس اکشن خود این موضوع را با جزئیات کامل شرح می‌دهم.

حال بیایید در مورد برخی از بهترین الگوهای معاملاتی کندل استیک دنباله دار بحث کنیم…

کندل های دنباله دار چه چیزهایی هستند؟

ماهیت یک کندل دنباله‌دار تا حدودی ذهنی است، اما منظور من از “کندلهای دنباله‌دار” یک کندل با یک دنباله است که به طور قابل توجهی بلندتر از بدنه یا بدنه واقعی (ناحیه بین قیمت باز و قیمت بسته شدن) است.

تشخیص معنی و مفهوم دنباله‌های کندلهای قیمت، که گاهی به آنها سایه یا فتیله نیز گفته می‌شود، بسیار مهم است. آنها رد یک سطح یا ناحیه قیمت و یا یک بازگشت کوچک، متوسط یا بزرگ را که خیلی سریع اتفاق افتاده است، نشان می‌دهند. این به ما نشان می‌دهد که در ناحیه‌ای که دنباله تشکیل شده، یک واماندگی وجود داشته که پیامدهای بزرگی دارد. وقتی می‌بینیم که یک ناحیه قیمت در حال واماندگی است، این بدان معناست که اتفاقاتی در حال رخ دادن است که باید به آنها توجه کنیم. این دنباله به ما نشان می‌دهد که یا خریداران واقعاً می‌خواستند در آنجا خرید کنند یا فروشندگان واقعاً می‌خواستند بفروشند، دلیل آن واقعاً مهم نیست، ما فقط به چگونگی آن اهمیت می‌دهیم.

دنباله یک کندل نشان می‌دهد که قیمت ممکن است به زودی در جهت مخالف حرکت کند. این به طور واضح مقدار زیادی اطلاعات برای یک معامله گر پرایس‌اکشن میباشد و شما اگر بخواهید، می‌توانید تمام رویکرد معاملاتی خود را بر مبنای کندل های دنباله دار قرار دهید. به نظر من، کندلهای نمودار روزانه مهمترین کندلها هستند؛ در نتیجه، کندلهای دنباله‌دارِ روزانه مهمتر از تمام کندل ها میباشند.

حتی اگر ما یک سیگنال پرایس اکشن دنباله‌دار بسیار واضح مانند یک الگوی پین‌بار (الگوی مورد علاقه من) یا شاید یک سیگنال جعلی پین بار کامبو نداشته باشیم، باز هم می‌توانیم اطلاعات بسیار زیادی را از کندل های دنباله‌ دار ساده جمع‌آوری کنیم، که به زودی به آنها خواهیم پرداخت.

به طور خلاصه، کندلهای دنباله‌دار دوست شما هستند و شاید بهترین دوست شما در بازار باشند، من پیشنهاد میکنم که تا جایی که ممکن است به آنها نزدیک شوید، شما باید عاشق آنها شوید و برای موفقیت بیشتر در تجارت، اول بر روی آنها مسلط شوید.

نمونه‌هایی از کندل های دنباله دار

الگوی کندل‌استیک پین‌بار کلاسیک

الگوی کندل‌ استیک پین‌بار، یک کندل دنباله ‌دار بوده که یک برگشت شدید قیمت را در طی دوره زمانی نمودار نشان می‌دهد. بنابراین، یک پین‌بارِ نمودار روزانه، یک برگشت شدید قیمت در طی دوره زمانی یک روزه را نشان می‌دهد، در حالی که یک پین‌بار ۱ ساعته، یک برگشت شدید قیمت در طی دوره زمانی یک ساعته را نشان می‌دهد. هرچه چارچوب زمانی بالاتر باشد، سیگنال “سنگین‌تر” است یا از اهمیت بیشتری برخوردار است.

پین ‎بار معمولاً دنباله بسیار بلندتری از بدنه دارد؛ بدنه، فاصله بین نقطه باز و بسته شدن است. دنباله در یک پین‌بار باید حداقل دو سوم طول کل کندل باشد (در حالت ایده‌آل، سه‌چهارم). گاهی اوقات، مانند پین ‌بارهای ثانویه، که در زیر نشان داده شده است، دنباله بسیار کوچک بوده و یا اصلا وجود ندارد. در اینجا نمونه‌ای از یک جفت پین‌بار با اشکال مختلف وجود دارد که هر دو، معنی یکسانی دارند؛ یک بازگشت قیمت رخ داده که دنباله بلند، نمایانگر آن است. پیامد آن این است که قیمت ممکن است در جهت دیگر، یعنی خلاف جهت دنباله، حرکت کند …

کندل های دنباله دار و روشهای معامله با آنها کندل های دنباله دار و روشهای معامله با آنها

پین‌بار نزولی (سیگنال فروش)

پین‌بار صعودی (سیگنال خرید)

این یک نمونه واقعی از الگوی کندل‌استیک پین‌بار کلاسیک است:

 

کندل های دنباله دار و روشهای معامله با آنها

شکل ۲

 

الگوی کندل استیک پین بار دنباله بلند

الگوی پین‌بار دنباله ‌بلند دقیقاً همان چیزی است که از نام آن مشخص است؛ یک پین‌بار یک دنباله غیر معمول بلند. اینها شاید مهمترین کندلهای معاملاتی و نیز کمیاب‌ترین آنها باشند. وقتی یک پین‌بار دنباله بلند دیدید، صبر کنید و بیشتر دقت کنید زیرا این نشان دهنده این است که قیمت قرار است در جهت دیگری حرکت کند. پین‌بارهای دنباله‌بلند اغلب نشانگر تغییرات جهت عمده در بازار و حتی تغییرات روند عمده هستند.

پین‌بارهای دنباله بلند معمولاً بدنه واقعی کوچکتری نسبت به یک پین بار کلاسیک دارند. دنباله آنها همیشه به طور قابل توجهی بلندتر از میله‌های اطراف آن است و به همین دلیل، ندیدن و گم کردن آنها غیرممکن است. آنها گاهی اوقات گزینه‌های خوبی برای یک ورود با ریتریس ۵۰٪ در هر استراتژی هستند و این ترفند ورود به معامله من میباشد
(Retrace: بازگشت قیمت) . در اینجا چند نمونه از پین‌بارهای دنباله دار بلند ارائه شده است.

(برای شماهایی که تازه وارد هستید Bullish (صعودی) به معنای یک سیگنال خرید بالقوه و bearish (نزولی) به معنای یک سیگنال فروش بالقوه است.)

 

کندل های دنباله دار و روشهای معامله با آنها کندل های دنباله دار و روشهای معامله با آنها

پین‌بار دنباله‌بلند صعودی

پین‌بار دنباله‌بلند نزولی

در اینجا یک نمونه واقعی از الگوی کندل‌استیک پین‌بار دنباله بلند ارائه شده است:

کندل های دنباله دار و روشهای معامله با آنها

شکل ۳

نمونه دیگری از یک الگوی کندل‌استیک پین‌بار دنباله‌بلند کلاسیک:

 

کندل های دنباله دار و روشهای معامله با آنها

شکل ۴

 

الگوی کندل استیک پین بار دو قلو

تشکیل پین‌بارهای متوالی در سطوح حمایت و مقاومتِ کلیدیِ نمودار در یک بازار، غیر عادی نیست، زیرا بازار، “این نواحی” را تست می کند تا ببیند بینخریداران و فروشندگان کدام طرف پیروز خواهد شد. شما معمولاً پین‌بارهای دوقلو یا دو پین‌بار پشت سر هم می‌بینید، اما من قبلاً حتی سه پین‌بار متوالی هم دیده بودم، اما این مورد خیلی نادر میباشد. به پین‌های دوقلو باید توجه بسیاری شود زیرا در چارچوب مناسب بازار و با تلاقی شکل می‌گیرند، آنها می‌توانند به وضوح نشانگر این باشند که قیمت در حال پیشروی در جهت دیگر است. در اینجا شکل ظاهری آنها نشان داده شده است …

کندل های دنباله دار و روشهای معامله با آنها کندل های دنباله دار و روشهای معامله با آنها

پین‌بار دوقلو صعودی (سیگنال خرید)

پین‌بار دوقلو نزولی (سیگنال فروش)

 

در اینجا یک نمونه واقعی از یک الگوی کندل‌استیک پین‌بار دو قلو ارائه شده است:

توجه: شما ممکن است به ندرت متوجه شوید که قیمت از کف‌های الگوی پین‌بار دو قلو می‌گذرد. این اتفاق گاهی اوقات می‌افتد و به همین دلیل است که باید قبل از شروع معامله به صورت زنده، جای مناسب برای نقطه توقف ضرر را در معاملات خود پیدا کنید. یک توقف ضرر مناسب و به اندازه کافی عریض، قبل از توقف و خارج شدن از معامله، شما را یک برنده بزرگ می‌کند…

کندل های دنباله دار و روشهای معامله با آنها

شکل ۵


کندلهای دنباله‌کوتاه و کندلهای دنباله‌بلند (منظور پین‌بارها نمیباشد)

شکل زیر “کندل های دنباله دار” که به آنها اشاره کردم را نشان می‌دهد. اینها کندل هایی با دنباله قابل توجه هستند اما به اندازه کافی کامل نیستند که بتوان آنها را به عنوان “سیگنال پین‌بار” در نظر گرفت. همانطور که در ابتدا گفتم، دنباله‌ ها غالباً قابل توجه هستند، بنابراین ما باید هر کندل دنباله ‌دار را مورد توجه قرار دهیم چرا که به طور بالقوه می‌توانند جهت قریب الوقوع بازار را تحت تأثیر قرار دهند، حتی اگر سیگنال، سیگنال پین‌بار کاملی نباشد.

 

کندل های دنباله دار و روشهای معامله با آنها

شکل ۶

 

نمودار زیر یکی از کندل های دنباله دار نسبتاً “کلاسیک” را نشان میدهد. این یک کندل دنباله دار صعودی بوده که در یک سطح حمایت در یک بازار با روند تماماً صعودی تشکیل شده است؛ ما میتوانیم ببینیم که این امر منجر به یک جهش قوی به سمت بالا می‌شود. توجه داشته باشید که این یک پین‌بار صعودی نمی‌باشد چرا که دنباله پایینی در مقایسه با بدنه، به اندازه کافی بلند نبوده و دنباله بالایی آن کمی بلند میباشد. با این حال، دنباله پایینی به اندازه کافی بلند بوده تا بتوان آن را “یک کندل دنباله‌دار صعودی” در نظر گرفت…

 

کندل های دنباله دار و روشهای معامله با آنها

شکل ۷

در تصویر بعدی می‌توانید تفاوت‌های بین یک کندل دنباله ‌بلند و دنباله‌کوتاه و همچنین الگوهای پین‌بار کلاسیک را مشاهده کنید …

کندل های دنباله دار و روشهای معامله با آنها

شکل ۸

 

سایر کندل های دنباله دار

کندل های دنباله دار دیگری نیز وجود دارند که من در دوره آموزشی خود با جزئیات بیشتری آنها را بررسی میکنم، اما در حال حاضر، اجازه دهید مختصراً به برخی از رایج‌ترین آنها بپردازیم.

در ادامه، شما یک پین‌بار در کنار الگوی کندل کامبو مشاهده خواهید کرد، اینجا همان جایی است که یک الگوی اینسایدبار بعد از یک پین‌بار و درون ساختار پین شکل می‌گیرد. پس از آن، شما یک الگوی اینساید پین‌بار را مشاهده خواهید کرد، گیج نشوید، این همان الگوی کامبوی (ترکیبی) قبلی نیست، اینجا شما یک پین‌بار دارید که یک اینسایدبار هم هست، بنابراین این یک الگوی اینسایدباریست که در آن اینسایدبار، یک پین قرار دارد و اساساً مثل یک الگوی اینسایدبار با کمی وزن بیشتر رفتار میکند چراکه شما آن پین‌بار را به عنوان یک بخش اضافی از یک  confluence  دارید. در نهایت، ما یک مجموعه پین‌بار کامبو ساختگی داریم که در آن، قسمت ساختگی یا مصنوعی الگو نیز یک پین‌بار است.

(کانفلوئنس یا تلاقی، به ترکیبی از استراتژیها و ایده های مختلف که در نهایت به یک استراتژی کامل تبدیل می شود، گفته می شود)

 

کندل های دنباله دار و روشهای معامله با آنها

شکل ۹

 

در ادامه یک نمونه واقعی از یک الگوی پین‌بار-اینسایدبارِ کامبوی نزولی (الگوی ترکیبی پین بار و اینسایدبار نزولی) را میبینیم. همانطور که الگو نشان میدهد، این امر منجر به یک سقوط عظیم میشود. همچنین، به کندل دنباله‌دار نزولی بعد از آن توجه کنید که یک سیگنال فروش خوب دیگر در آن روند نزولی است …

 

 

کندل های دنباله دار و روشهای معامله با آنها

شکل ۱۰

در اینجا یک نمونه واقعی از یک الگوی کندل‌استیک اینساید – پین‌بار کامبو ارائه شده است:

کندل های دنباله دار و روشهای معامله با آنها

شکل ۱۱

در اینجا یک نمونه واقعی از یک الگوی کندل‌استیک پین‌بار کامبو ساختگی ارائه شده است:

کندل های دنباله دار و روشهای معامله با آنها

شکل ۱۲

 

نتیجه گیری

امیدوارم که از این مقاله آموزشی در مورد کندل های دنباله دار و معنای آنها استفاده کرده باشید. این یک مقدمه کوتاه در مورد این الگوها بود، اما شما احتمالاً به اندازه کافی یاد گرفته‌اید که بتوانید آنها را در نمودارها شناسایی کنید و آنها را در اکانت آزمایشی خود تمرین کنید.

نویسنده: نایل فولر


 

با دنبال کردن اینستاگرام فارکس یار، میتونین از اخبار و تخفیف های فارکس یار مطلع بشین.


 

مطالعه بیشتر