معامله با MACD

معامله با مکدی

متد معامله با MACD در تلاش است تا تعادل قدرت بین خرید و فروش در یک بازار خاص و همچنین زمانی که گروه غالب، شروع به از دست دادن کنترل خود می‏کند، برقرار کند. MACD نه تنها می‏تواند زمان پایان یک بازار خرید یا فروش را به شما هشدار دهد، بلکه می‏تواند سیگنال‏های ورودی خاص را نیز همراه با توقف ضررهایی برانگیزد. فکر می کنم قبل از اینکه به مشخصات بیش‏تر بپردازم، باید ابتدا مفهوم واگرایی را به طور خلاصه بررسی کنیم.

واگرایی

واگرایی در فرهنگ لغت به این صورت تعریف شده است: ” فاصله گرفتن از هنجار: انحراف”. در دنیای معاملات، این به معنای شرایطی است که در آن، یک بازار و یک شاخص همراه (که معمولاً یک روند دارند)، در جهت ‎های مخالف شروع به حرکت می‏کنند. در این شرایط بازار، اغلب بیش از یک تغییر در روند بازار اتفاق خواهد افتاد. یک “واگرایی” به خودی خود در بازار، یک وضعیت محسوب میشود؛ اما به معنی یک سیگنال در بازار نمیباشد. به عنوان مثال، اگر ارزش یک شاخص فنی شروع به افزایش کند و در عین حال بازار آتی همچنان به کاهش قیمت ادامه دهد، یک واگرایی صعودی رخ می‏دهد.

لطفاً به نمودار شماره ‏ی ۱ نگاه کنید. این نمودار، یک نمونه‏ ی واضح از واگرایی صعودی در معاملات آتی Feeder Cattle است. در وهله‏ ی اول، ساده ‏ترین راه برای شناسایی آن، شناسایی کمترین مقدار هیستوگرام MACD در نمودار است (نقطه A). اکنون می‏توانیم کمی پیشروی  کرده و کم‏ترین قیمت را در نمودار پیدا کنیم (نقطه B). در نقطه B یک الگوی واگرایی صعودی ایجاد شده است؛ زیرا شاخص MACD در حال حاضر بالاتر از نقطه A میباشد، اما قیمت Feeders همچنان پایین‏ تر می‏ رود. با توجه به آن، ممکن است فروش ‏ها به آخر رسیده و این روند ممکن است پایان یابد. خود من این حالت را “وضعیت صعودی” در Feeder Cattle می‏نامم. معامله‏ گران می‏توانند از شاخص‏ های دیگر برای تریگر یک پوزیشن خرید استفاده کنند.

معامله با MACD

نمودار (چارت) ۱: Feeder Cattle نوامبر

نمودار Lumber

این روند در یک الگوی واگرایی نزولی، معکوس می‏شود. برای مشاهده‏ ی نمونه‏ ای از این پروسه در بازار الوار (Lumber Market)، لطفاً به نمودار شماره ‏ی ۲ مراجعه کنید. ما به راحتی می‏توانیم ببینیم که یک واگرایی نزولی، قبل از فروش عظیم امسال ظاهر شده است. نقطه‏ ی A جایی است که در آن MACD به نقطه‏ ی اوج خود رسیده و به تدریج شروع به حرکت به سمت پایین می‏کند، در حالی که قیمت Lumber تا رسیدن به نقطه B افزایش می‏یابد. معامله‏ گران باهوش می‏دانند که این امر نشان می‏دهد که انرژی خرید ممکن است به پایان رسیده باشد و می‏تواند به هر دلیلی به دنبال فروش بگردد.

من، به شخصه، استفاده از MACD را دوست دارم زیرا در محاسبه‏ ی آن، از میانگین ‏های متحرک ‏نمایی استفاده می‏کنم. میانگین ‏های متحرک‏ نمایی، داده‏ های قیمت را به گونه‏ ای کاهش می‏دهند که یک نوسان قیمت یک روزه روی شاخص تأثیر نگذارد (این نکته در هنگام جستجوی واگرایی بسیار مهم است). این قضیه، در مورد میانگین‏ های متحرک ساده، مومنتوم یا نرخ تغییر صدق نمی‏کند. من احساس می‏کنم که استفاده از آن به عنوان یک هیستوگرام، تشخیص واگرایی را آسان تر می‏کند. حالا که نحوه‏ ی استفاده از واگرایی برای ایجاد شرایط بازار را بررسی کردیم، بگذارید یک قدم جلوتر رفته و کاربردهای واگرایی به عنوان یک سیستم را نیز بررسی کنیم.

معامله با MACD

نمودار ۲: Lumber – ژوئیه

بیایید نگاهی به نمودار شماره‏ ی ۳  بیندازیم. با نگاهی به این نمودار متوجه خواهید شد که نمودار زیر، همان نمودار Lumber است که در مثال دوم استفاده شده، با این تفاوت که بعد از این که نقاط واگراییِ نزولی A و B را مشخص کردم، به دنبال کمترین مقدار MACD (نقطه C) می‏گردم و یک خط افقی در نمودار خود رسم می‏کنم. “سیگنال فروش”  زمانی ایجاد می‏شود که MACD در زیر نقطه C می‏شکند. اگر کل این کارها را انجام دهم، توقف ضرر بالاتر از نقطه‏ ی B قرار می‏گیرد. توجه کنید که قبل از شروع یک روند جدید، MACD بیش از یک ماه کامل بود. بیش‏تر شاخص‏ هایی که روند را دنبال می‏کنند “تأخیری” هستند؛ به این معنی که آن‏ها تنها پس از حرکت یک بازار در جهت جدید، یک سیگنال منتشر می‏کنند. این روش یکی از بهترین روش ‏های معاملاتی است که در آن، من از ورود شما به بازار با شروع یک روند جدید، بدون انتشار سیگنال‏ های “کاذب” آگاه میشوم.

معامله با MACD

نمودار ۳: Lumber – ژوئیه

Lean Hogs

نمودار شماره‏ ی ۴، نمونه ‏ای از یک سیگنالِ خریدِ واگرایی صعودی بوده که در پاییز سال ۲۰۰۱ رخ داده. با شروع از سمت چپِ نمودار Lean Hogs در ماه دسامبر، به دنبال کمترین مقدار MACD بگردید. می‏توانیم ببینیم که این مقدار در جولای در نقطه‏ ی A ظاهر می‏شود. حالا، همین‏طور که به جلو می‏رویم، می‏بینیم که MACD روند صعودی خود را شروع می‏کند؛ در حالی که قیمت Lean Hogs در نقطه‏ ی B در اوت نزولی میباشد. اکنون که شاهد یک واگرایی صعودی هستیم، به دنبال بالاترین سطح MACD بین نقاط A و B می‏گردیم و آن سطح را با یک خط افقی مشخص می‏کنیم. وقتی که MACD در بالای این خط می‏شکند، تریگر ما در اوایل ماه سپتامبر رخ می‏دهد.

معامله با MACD

نمودار ۴: Lean Hogs – دسامبر

با برخی نمونه‏ های دیگر ادامه می‏دهیم و نمودار شماره‏ ی ۵ کتان ماه دسامبر را بررسی می‏کنیم. حالا که چند بار آن را دیدیم، شناسایی سیگنال‏ ها باید ساده ‏تر باشد. زمانی که کتان در نقطه ‏ی B در اوت به نقطه‏ ی اوج خود می‏رسد، متوجه می‏شویم که MACD از نقطه ‏ی A روند نزولی داشته است. ما پایین ‏ترین سطح MACD را بین این نقاط تشخیص داده و خط خود را رسم می‏کنیم. در حالی که این فروش بعدی متعاقب آن، پس از تولید سیگنال ما عظیم نبود (چند صد امتیاز)، [اما] توجه کنید که چقدر نزدیک به قله (سقف)، این روش شما را در موقعیت فروش (short) قرار می دهد.

آیا به این قضیه فکر کرده ‏اید که در این نمودار چه اتفاقی خواهد افتاد اگر MACD قبل از این که سیگنال فروش رخ دهد، روند صعودی را شروع کند؟ در صورتی که MACD مسیر را معکوس کرده و ارزش خود را تا جایی که از سطح ایجاد شده بالای MACD در نقطه ‏ی B فراتر رود افزایش دهد، الگو شکسته شده و ما جستجو را از سر می‏گیریم. قاعده این است: اگر یک الگوی واگرایی نزولی شکسته شود، قبل از ایجاد سیگنال فروش، ارزش MACD افزایش یافته و بزرگ‏تر از ارزش MACD در نقطه ‏ی B می‏شود.

معامله با MACD

نمودار ۵: کتان – دسامبر

بیایید نگاهی به یک مثال جدید در نمودار شماره‏ ی ۶ – آب پرتقال بیندازیم. مشتری‏ های من می‏دانند که از این استراتژی برای خرید آب پرتقال در قیمت ۷۴۰۰ در مواقع اضطراری استفاده می‏کنم. این یک نمونه ‏ی واضح از واگرایی صعودی درازمدت، بین نقاط A و B است. تریگر ما در اوایل نوامبر، مدت‏ها قبل از آخرین نوسان ایجاد شد. یک نکته ذهنی که به آن معتقدم این است که هرچه الگوی واگرایی MACD طولانی‏ مدت ‏تر باشد، حرکت معمولاً بزرگ‏تر است. از نظر من، این یک نکته‏ ی ذهنی است چراکه من کمیتی برای این دوره دراز مدت تر تعیین نکردم. با این حال، در مثال آب پرتقال می‏بینیم که اختلاف بین نقاط A و B تقریباً چهار ماه است؛ یعنی بسیار طولانی‏ تر از نمونه‏ های دیگر.

معامله با MACD

نمودار ۶: آب پرتقال – ژانویه

نمودار شماره‏ ی ۷، یک نمونه‏‏ ی رایج از یک سیگنال واگرایی صعودی خرید MACD در دلار کانادا است. زمانی که شما در زمان واقعی به این الگو نگاه می‏کنید، مشاهده ‏ی الگوها ساده ‏تر خواهد بود. دلار کانادا در ماه ‏های اکتبر و نوامبر به طور پی در پی قانون ‏های جدیدی می‏سازد، در حالی که MACD روند را بالاتر می‏برد. اولین قدم، در نظر گرفتن این موضوع است که این فروش به اتمام رسیده و تمام پوزیشن‏ های فروش را پوشش می‏دهد. سیگنال خرید تا اوایل ماه دسامبر، یعنی زمانی که MACD با رسیدن دلار کانادا به نرخ قرارداد، قله‏ های پنج ماهه ‏ی جدید ایجاد کرد، مشخص نشده بود.

معامله با MACD

نمودار ۷: دلار کانادا – دسامبر

نمودار شماره‏ ی ۸، نمونه‏ ی دیگری از توصیه‏ های اضطراری فعلی من در بازار مس است. نقطه ‏ی A کف MACD را مشخص می‏کند در حالی که نقطه‏ ی b، کف در معاملات آتی مس است. در ماه نوامبر یک سیگنال خرید ایجاد شده است.

معامله با MACD

نمودار ۸: مس با گرید بالا – دسامبر

نمودار شماره‏ ی ۹ ، نمونه ای از واگرایی MACD در نمودارهای هفتگی میباشد. با وجود این که قوانین یکسان هستند، من از آن در نمودارهای هفتگی استفاده می‏کنم تا تغییرات قابل توجه در روند را نشان دهم. نمودار شماره‏ ی ۹، یک نمودار هفتگی از ین است که نشان دهنده‏ ی یک سیگنال خرید ایجاد شده در تقریباً کمترین قیمت در طی ده سال گذشته است. نمودار شماره‏ ی ۱۰ شاخص CRB نشان می‎دهد که قیمت کالاها، ۶ ماه قبل پایین آمده است. در نمودارهای هفتگی، MACD به شناسایی تغییرات عمده ‏ی روند که می‏تواند سال‏ها ادامه داشته باشد، کمک می‏کند.

معامله با MACD

نمودار ۹: نمودار هفتگی ین ژاپن

معامله با MACD

نمودار ۱۰: نمودار هفتگی شاخص CRB

 


دانلود رایگان انواع مختلف ایندیکاتور MACD برای متاتریدر


 

با دنبال کردن اینستاگرام فارکس یار، میتونین از اخبار و تخفیف های فارکس یار مطلع بشین.


 

مطالعه بیشتر