استراتژی های معاملاتی دستی یا الگوریتمی؟

بازدید: 2149 بازدید

معضل رایج برای معامله گران فارکس این است که آیا می توان یک الگویتم یا استراتژی معاملاتی که به طور مستمر در طولانی مدت تولید سودآوری داشته باشد، اتخاذ کرد؟

اما پاسخ به این سوال مستلزم این است که معلوم شود آیا یک فرد واقعا توانایی های خود را در تصمیم گیری در معامله با فشار بالا درک می کند؟ و یا به رسمیت شناختن این موضوع که چگونه فناوری می تواند به غلبه بر محدود شدن عادات روانی کمک کند؟

همه معامله گران فارکس مستعد ابتلا به گرایش های انسانی هستند که می توانند قضاوت را تحت تاثیر قرار دهند. اما کسانی که توانایی نظارت بر الگوهای ذهنی خود را دارند شانس بیشتری برای ایجاد یک استراتژی که همواره سودآور است، خواهند داشت.

معاملات دستی: مزایا و محدودیت ها

یک استراتژی دستی بر روی اختیار یک معامله گر فردی تکیه می کند.

تجارب قابل توجه معاملاتی و دانش عمیق از بازارهای فارکس جنبه مثبت عظیمی است که در مورد ایجاد استراتژی های سودآور معاملاتی وجود دارند و هرگز نباید به نفع تکنولوژی الگوریتمی نادیده گرفته شوند.

تجربه تقریبا همیشه با صلاحیت است. این بدین معناست که معامله گران با تجربه، معاملات را مدیریت کافی خواهند کرد تا خطرات اقدام بر روی الگوهای کور، در حالی که دانستن برای جلوگیری از معامله در زمان هایی که بازار ها فرّار هستند، را بدانند.

اما حتی تجربه، مستعد خطای انسانی است – و این یک جنبه منفی است که صرفا اعتماد به یک استراتژی معاملاتی دستی را برآورده می کند. با وجود این زمینه های روانشناختی، اگر معامله گران فارکس وقت خود را برای درک صفات روانشناختی خود می گذاشتند، می توانست منجر به بهبود قابل ملاحظه ای در توانایی به کارگیری روش معاملاتی دستی آنها شود.

 

تعصب شغلی

به عنوان مثال، به دنبال تعصب شغلی بروید. معامله گران فارکس می توانند بدون توجه به تصویر بزرگتر تحت تاثیر جدیدترین نتایج معاملاتی قرار گیرند. تصور کنید که معامله اخیر شما به عنوان یک معامله گر پس از یک دوره نتایج بسیار دلچسب از دست می رود (ضرر می دهد). آیا این بدان معناست که استراتژی معاملاتی دستی شما شکست خورده است؟

البته که نه، استراتژی بلند مدت هنوز به طور کامل مثبت است. اما این زیان ها می توانند معامله گران را به شک و تردید برسانند و این که آیا آنها می توانند سود بیشتری را در بازار به وجود آورند. شک و تردید منجر به اتخاذ تصمیمات عجول و گران قیمت می شود و این خطر واقعی تجارت دستی است.

یک راه ساده برای مقابله با شتاب زدگی، حفظ یک رکورد دقیق از معاملات قبلی است. پس از آن استراتژی دستی می تواند با ارزیابی شواهد سخت و احساسات ناشی از روند تصحیح شود.

 

شانس و حرص

شانس و حرص و طمع یکی دیگر از ترکیب های خطرناک است که در تجارت فارکس پدید می آید. ممکن است ناامیدکننده به نظر رسد، برخی از معامله گران فارکس استراتژی های معاملاتی دستی را که فوق العاده پر ریسک هستند، به کار می گیرند، اما آنها در یک بازه ی بسیار کوتاه مدت غنی و سودساز می شوند.

این نتایج، بی ارزش و چیزی شبیه به صفر هستند اما شانسی. اما این ریسک پذیرش ذهنی منجر به شکست در طولانی مدت خواهد شد. شانس همیشه در بازارهای فارکس اجرا نمی شود. اما حرص می تواند با یک معامله گر در مدت زمان بسیار طولانی باقی بماند.

معامله گرانی که تکنیک های با ریسک بالا را اجرا می کنند می توانند به دام اعتماد به یک استراتژی معاملاتی دستی بیفتند که در نهایت ناقص است. متأسفانه این نوع تفکر باعث شده تا بسیاری از معامله گران فارکس زمانی که یک معامله با ریسک بالا شکست می خورد، ورشکسته شوند.

رویکرد محافظه کارانه به معامله دستی، سود بیشماری را در مدت زمان طولانی به دست می آورد. همچنین تجربه معامله گران، اعتماد و امنیت آنها را نیز افزایش می دهد.

 

ترس

ترس یک چالش روانی است که همه شاغلین فارکس با آن مواجه هستند. از شرایط مختلفی می آید، اما اگر بدون رسیدگی باقی بماند، می تواند بهترین راهبردهای معاملاتی دستی را فلج کند. بله بسیار پارادوکسی به نظر می رسد، ترس معمولا زمانی اتفاق می افتد که یک معامله گر آماده باشد مقدار پولی را که در بازار فارکس به معامله می پردازد افزایش دهد؛ چیزی که برای سود قابل توجه لازم است.

ارزش نقدینگی ممکن است دلهره آور شود و این واکنش طبیعی است که بیش از حد محتاطانه و گذار به معاملات سودآور شود. ترفند این است که اجازه ندهید ترس باعث عدم انجام تصمیمات استراتژی تان شود. قضاوت باید بر اساس شواهد سخت و غیرممکن انجام شود و نه چیز دیگر.

 

الگوریتم ها می توانند معایب روانی را تصحیح کنند؟

رویکرد الگوریتمی به طور کامل حذف معایب روحی از فرایند معاملاتی با تکیه بر تکنولوژی را برای تصمیم گیری در مورد پارامترهای از پیش تعریف شده حذف می کند. الگوریتم ها همچنین از فرصت های معاملاتی فارکس در ۲۴ ساعت روز در طی پنج روز هفته استفاده می کنند. بعضی از بزرگترین موسسات مالی در جهان به الگوریتم ها برای تضمین یک عملکرد صحیح و پایدار معاملاتی که خطاهای انسانی را حذف می کند، تکیه می کنند.

این الگوریتم ها اغلب توسط برخی از معدود معامله گران باتجربه فارکس که دانش و تجربه قابل توجهی از معاملات دستی دارند، فرمول نویسی می شوند. این الگوریتم ها همچنین برای معامله گران و شرکت ها برای رقابت در دسترس نیستند. فکر نکنید که تصویب یک استراتژی مبتنی بر الگوریتم، راه تضمین شده برای موفقیت معاملاتی در فارکس است. این باید به عنوان یک ابزار برای افزایش صلاحیت معاملات دستی مورد توجه قرار گیرد.

کیفیت الگوریتم ها؛ که اغلب به عنوان روبات های فارکس شناخته می شوند، که برای خرید در دسترس معامله گران شخصی فارکس (قشر عام معامله گران خرده فروش) قرار می گیرند، به اندازه کافی مناسب نیستند تا بازده قابل توجهی را به دست آورند. این محصولات به طور معمول می توانند در اینترنت برای حدود ۱۵۰ دلار خریداری شوند اما واقعا ارزش خرید ندارند.

چرا بانک ها و شرکت های بزرگ، مبلغ زیادی پول را برای ایجاد راهبردهای الگوریتمی مؤثر، سرمایه گذاری می کنند؟ اما مهمترین نکته که با استراتژی های مبتنی بر الگوریتم مطرح می شود این است که آنها می توانند به طور انحصاری با یک رویکرد قوی دستی در یک سطح معامله خاص کار کنند، چرا که آنها به شناسایی موارد تعصب شغلی، حرص و طمع در روانشناسی معامله گر کمک می کنند.

نتیجه

تسلط بر روانشناسی بدون شک یکی از مهمترین مهارتهای یادگیری است که برای تجارت موفقیت آمیز ضروری است. معامله گران جدی فارکس باید به طور منظم بررسی کنند تا ببینند که چگونه آنها در مورد استراتژی معاملاتی خود فکر می کنند و اینکه آیا آنها دارای اندیشه درست هستند. آنها همچنین باید بهترین جنبه های معاملاتی مبتنی بر دستی و الگوریتم را برای تولید سود ثابت و پایدار و بر اساس شواهد ترکیب کنند.

نوسینده: Jarratt Davis

مطالعه بیشتر