ریشه تجارت سود آور

بازدید: 2252 بازدید

معامله‌گران ارزهای خارجی و سرمایه‌گذاران، زمان زیادی را صرف مطالعه و تسلط بر تکنیک‌های تجاری جدید، استراتژی های تجاری و دیگر رویکردهای بازار می‌کنند. با این حال، فقط تعداد محدودی برای یادگیری مدیریت مناسب پول  زمان صرف می‌کنند.

مدیریت پول یکی از جنبه‌های نادیده گرفته شده و صرف نظر شده از تجارت فارکس است و در عین حال یکی از ریشه های اصلی است که بخشی از معاملات موفق را تشکیل می‌دهد.

مدیریت پول تکنیکال یک ترکیب قدرتمند

بیشتر معامله گران فارکس اکثر وقت خود را در تحلیل تکنیکال برای پیش‌بینی حرکت قیمت ها، روند و یافتن معاملات با احتمال زیاد موفقیت بکار می‌برند. بنابراین تحلیل تکنیکال، به طور مستقیم با مدیریت پول و استراتژی های کاهش خطر مرتبط است.

برای دستیابی به نتایج تجاری موفق و سودآور، ریسک باید همیشه مورد توجه، محاسبه و مدیریت دقیق قرار گیرد. ترکیبی از تکنیک‌های تحلیل تکنیکال حرفه‌ای و مدیریت پول با ریسک می‌تواند به طور قابل ملاحظه‌ای به افزایش رشد سرمایه‌گذاری کمک کند.

مبانی اعمال مدیریت تکنیکال پول

تحلیل تکنیکال قرن ها پیش در زمان تجارت برنج در ژاپن استفاده شده است. اطلاعات حاصل از تحلیل تکنیکال می‌تواند یک راهنمایی عالی و یک نقشه راه برای جایی که قیمت در آینده می‌تواند باشد، برای شما ایجاد کند. با این وجود، شناخت اطلاعات تاریخی از یک بازار مالی فقط آغاز راه است.

این اطلاعات تنها می‌تواند با ترکیب با سایر مهارت‌های تجاری مانند ارزیابی ریسک، مدیریت پول و اجرای بی‌عیب و نقص تجاری مفید باشد. اعمال یک استراتژی جهت‌دار ریسک‌گریز، ممکن است یک سرمایه‌گذار تازه کار را به یک سرمایه‌گذار با سودآوری ثابت تبدیل کند، که معمولا فقط توسط معامله‌گران باتجربه انجام می‌شود.

روش‌های تحلیل تکنیکال مختلف می‌توانند برای کاهش ضرر تجاری و افزایش درآمد پرتفولیوی شما در بازار مورد استفاده قرار گیرند. در تصاویر بعدی انواع مختلفی از این روشها مانند حمایت و مقاومت، خطوط روند و تحلیل روند معاملات متناسب در شرایط معاملاتی واقعی در معرض و توضیح قرار می‌گیرند.

استفاده از حمایت و مقاومت به عنوان شاخص های کنترل ریسک

در هر بار تحلیل تکنیکال کامل شناسایی حمایت و مقاومت بخش بسیار مهمی است و پیدا کردن سطوح و مناطق مناسب می‌تواند به شما برای مدیریت بهتر پول کمک کند.

حمایت و مقاومت می‌تواند شاخص‌های کنترل ریسک عالی باشند، زیرا آنها می‌توانند ما را برای تعیین سطوح سودآور کمک کنند که بتوانیم به طور جزئی یا کامل موقعیت‌های معاملاتی خود را در آن سطوح ببندیم. به یاد داشته باشید که هرچه تکرار این سطوح بیشتر باشد تاثیرگذارتر خواهد بود، زیرا بازار دوباره و دوباره آنها را آزمایش می‌کند. هرچه قیمت یک سطح را آزمایش می‌کند، آن سطح قوی‌تر می‌شود.

در تصویر زیر استفاده از سطوح حمایت و مقاومت از دیدگاه کنترل ریسک، توضیح و پوشش داده شده است. علاوه بر این، خروجی مناسب و سطح سود نیز برجسته شده است.

مدیریت ریسک

به عنوان مثال، ما از جفت ارز GBPUSD استفاده می‌کنیم که چندین فرصت قابل توجه برای استفاده از حمایت و مقاومت ارائه می دهد. می توان مشاهده کرد که چگونه با پیدا کردن سطوح حمایت و مقاومت، یک معامله‌گر می‌تواند به طور موثری خروج و سطح سود را تشخیص دهد، به او کمک کند تا سودآوری را افزایش و میزان قرار گرفتن در معرض ریسک را کاهش دهد.

شناسایی روندها و کاهش ریسک در معاملات پیروی از روند و خلاف روند

بازارهای دارای روند چندین فرصت برای ورود به معاملات با احتمال بالای موفقیت در بازار فارکس و کاهش در معرض ریسک قرار گرفتن در هر موقعیتی را فراهم می‌کنند.

علاوه بر این، دارای موقعیتهایی هستند که در آنها یک معامله‌گر را با فرصت‌هایی برای ورود به معاملات در جهت مخالف روند کلی بازار (معاملات معکوس روند) ارائه می دهند و از روند های جزئی نیز می‌توان استفاده کرد.

معاملات بر خلاف روند نیازمند تخصص کافی داشتن است، زیرا یک معامله‌گر می‌تواند سطح بالاتری از نوسانات و سیگنال‌های تجاری اشتباه را تجربه کند. این روند جزئی می‌تواند زمانی که به درستی مورد استفاده قرار می‌گیرد، منبع خوبی از معاملات سودآور باشد.

مهم این است تا به یاد داشته باشید که طبیعت این معاملات با ریسک تجاری بیشتر مواجه هستند و برای رسیدن به سطوح سودآوری به خصوص برای معامله‌گرانی که تجربه قبلی و آموزش مناسب ندارند، سخت خواهد بود.

مثال زیر چند نمونه از چگونگی به حداقل رساندن ریسک اضافی را نشان می دهد که می‌تواند در تعداد زیادی از معاملات بر خلاف روند و معاملات پیروی از روند رخ دهد. همیشه در نظر داشته باشید که تجارت بر خلاف روند معاملات می‌تواند دشوار باشد و به ویژه در شرایط نوسانات بالا و شرایط عدم اطمینان بازار، زمان زیادی را از شما خواهد گرفت.

در این نمایش می‌توان مشاهده کرد که چگونه معامله‌گران معاملات پیرو روند و معاملات بر خلاف روند با یکدیگر روبرو می‌شوند و روند کلی و روند بازگشتی را توسعه می‌دهند. معاملات پیرو روند ممکن است پس از اینکه قیمت خط روند پایین را آزمایش کرده و شروع به دور شدن از آن کرده، قرار گرفته باشند.

مدیریت پول فارکس

از سوی دیگر، معاملات بر خلاف روند ممکن است پس از آنکه قیمت چرخه خود را به پایان رساند، و شروع به بازگشت به سمت مقابل و در برابر روند کلی کند، قرار گیرند. در این مورد فرصت‌های مقابله با روند زمانی که قیمت شروع به بازگشت می‌کند رخ می‌دهد. سود مناسب و سطح خروج نزدیک به خط روند پایین است که قیمت به احتمال زیاد آن را آزمایش می‌کند.

محافظت از حساب خود را با فیلتر کردن معاملات با ریسک بالا انجام دهید

حفظ سرمایه و ارزیابی ریسک اولویت‌های اصلی همه موسسات سرمایه‌گذاری بزرگ فارکس مانند بانک‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و دولت‌ها می‌باشد. با این حال، معامله‌گران مبتدی مستقل به جای کنترل در معرض ریسک احتمالی قرار گرفتن بیشتر روی سود و زیان تمرکز می‌کنند.

معاملات پُر ریسک شامل چندین شرایط معاملاتی خاص هستند که در آنها باید سفارشات حد ضرر کاملا نزدیک به قیمت ورود باشند. در اینگونه معاملات، حجم بازارها کافی نیست و تعداد بیشتری سیگنال‌های دروغین وجود دارد.

فیلتر کردن معاملات احتمال بالای موفقیت از معاملات احتمال پایین

یک معامله‌گر موفق می‌داند که می‌تواند معامله‌گر موفق باشد فقط اگر بهترین معاملات با بیشترین احتمال موفقیت انجام شود. در تجارت ارز خارجی، کیفیت معاملات به مراتب مهم‌تر از مقدار آن است.

فیلتر کردن کیفیت معاملات برنامه‌ریزی شده و گرفته شده در حساب معامله‌گر، یکی از سریع‌ترین راه‌های تبدیل به معامله‌گری سودآور و به خصوص استوار است.

ثبات سودآوری بسیار قدرتمند خواهد بود زیرا شما همچنان به رشد حساب خود ادامه می‌دهید، به طور مداوم از دوره‌های کاهش بهره‌وری پیروی می‌کنید و دنبال یک استراتژی تجاری می‌گردید که بر افزایش سرمایه، با تحت کنترل قرار گرفتن در معرض نوسانات بازار تمرکز می‌کند.

تصاویر زیر، برخی از شایع‌ترین شرایط را پوشش می‌دهند که می‌توانید با استفاده از تحلیل تکنیکال، معاملات با احتمال بالای موفقیت را از کمترین احتمال‌ها فیلتر کنید.

فیلتر کردن معاملات موفق

در تصویر ۳ شما می‌توانید یک نمونه دیگر از نحوه مدیریت تکنیکال پول را که می‌تواند نتایج یک معامله‌گر را به سادگی با اضافه کردن اقدامات کنترل ریسک در معادله بهبود بخشد، را مشاهده کنید. در این نمایش “B” و “D” نشان دهنده یک سطح حمایت بسیار قوی است و “A”، “C” و “E” نشان دهنده یک خط روند است که در بالاترین سطح این حرکت قیمت نشان داده شده است.

همه آنها با هم، یک تثبیت قیمت را تشکیل می‌دهند که به معامله‌گران این سر نخ را می‌دهند که قیمت ممکن است هدایت شود و همچنین معامله‌گران چگونگی کاهش ریسک کلی هر تصمیم جدید تجاری را می فهمند.

برای مثال، قرار دادن یک معامله خرید در “E” یا قرار دادن یک معامله فروش در “B” یا “D” هرگز نمی‌تواند یک تجارت با احتمال بالای موفقیت باشد، زیرا بازار احتمالا از تحلیل تکنیکال اطاعت می‌کند و به عنوان بازتابی از آنچه که احساسات شرکت‌کنندگان بازار مربوط به چارت را دارند، خواهد بود.

برعکس، قرار دادن سفارشات فروش در “C” و “E” باعث می‌شود که احتمال موفقیت آنها بالا باشد زیرا قیمت یک خط روند را ایجاد کرده که بازار چندین بار آن را آزمایش کرده است. خرید EURUSD در “B” و “D” نیز به عنوان معاملات با احتمال بالا محسوب می‌شود.

اضافه نمودن مدیریت تکنیکال پول به انبار مهمات تجاری

مدیریت مالی تکنیکال با رویکرد گرایش کنترل ریسک، می‌تواند به سادگی با استفاده از همان مهارتهای تحلیل تکنیکال که معامله گران روزانه از آن استفاده می کنند، به بهبود معاملات کمک کند.

استفاده از یک مدیریت پول موثر و دقیق در محاسبه، برای رساندن تجارت به یک سطح کاملا جدید و تبدیل شدن به یک معامله گر حرفه ای کاملا مؤثر است. تحلیل تکنیکال به تنهایی برای دستیابی به نتایج ثابت و بسیار سودآور کافی نیست.

اما مدیریت پول، همراه با تحلیل تکنیکال، می تواند نتایج تجاری را با ارائه راهنمای بهتر برای معاملات بازارهای فارکس بهبود بخشد و شانس بیشتری برای موفقیت به عنوان یک معامله‌گر ارز داشته باشد.

معاملات با احتمال موفقیت بیشتر زمانی رخ می‌دهد که شما در مسیر اصلی روند تجاری قرار گیرید. در تصویر ۴، قرار دادن سفارشات فروش در طول روند نزولی و قرار دادن سفارشات خرید در روند صعودی، هر معامله را به یک تجارت با احتمال بالا تبدیل می‌کند.

با این وجود، قرار دادن معاملات در بازار کم نوسان و رنج، به طور خودکار باعث می شود که احتمال موفقیت آن معاملات کم باشد. زیرا نوسانات در بازارهای رنج به طور قابل توجهی غیر قابل پیش‌بینی است. البته در کتاب معاملات در بازارهای رنج آقای لاورنتیو دمیر تمامی این نواقص برطرف شده و به گفته ایشان سودهای خارق العاده‌ای را می توان در بازارهای رنج به روش ایشان کسب کرد.

برای مطالعات تکمیلی کتاب ذیل پیشنهاد می شود

مطالعه بیشتر