بهترین استراتژی دوجی – ستاره شانس برای سودآوری

بهترین استراتژی دوجی می‌تواند به شما کمک کند، معامله گری را با الگوی کندل استیک ساده ژاپنی جدا کنید.

همانند اکثر چیزها، تمام الگوهای قیمت برابر نیستند و کندل های دوجی دارای ویژگی‌های خاص خود هستند. این یک مقدمه عالی در انواع مختلف دوجی است، اما همچنین، یک استراتژی الگوی کندلی بزرگ است که به شما کمک می‌کند تا بازار را به سرعت تغییراتش معامله کنید.

استراتژی دوجی از الگوهای کندلی بسیار کوچک ژاپنی استفاده می‌کند که ظاهر مشابه از یک علامت مثبت یا صلیبی دارد. به همین دلیل است که گاهی اوقات به عنوان یک ستاره دوجی از آن یاد می‌شود. اگر یک استراتژی کندلی قابل‌اعتماد ژاپنی می‌خواهید، به یک رویکرد معاملاتی پیچیده تری نیاز خواهید داشت. کندل دوجی به عنوان یک سیگنال محرک مستقل، یک ایده بد است.

شما به یک برنامه کاری با جزئیات خوب برای مواجهه با پول هوشمند معروف به مدیران صندوق سرمایه‌گذاری و سرمایه گذاران سازمانی نیاز دارید. به عنوان یک معامله گر کوچک باید بازی خود را پیشرفت دهید و ما اینجا هستیم تا این راه را برای شما آسان‌تر کنیم.

ادامه میدهیم، شما قصد دارید انواع مختلف الگوهای دوجی را یاد بگیرید، و اینکه آن‌ها چگونه می‌توانند به شما کمک کنند تا تصمیمات معاملاتی آگاهانه تری بگیرید.

تعریف کندل دوجی

کندل های دوجی چیستند؟

 

الگوی دوجی در نمودار کندلی، یکی از مشخص ترین سیگنال‌های بازگشتی در بازار است. در اصل، دوجی یک الگوی تغییر روند کلیدی است. با این حال، همچنین می‌تواند یک وقفه در روند را نشان دهد. همه چیز به مکان آن  و در کجای روند بودن آن بستگی دارد.

الگوی کندل دوجی نشان‌ دهنده سطح تردید در بازار است. از نقطه‌ نظر روانشناسی، الگوی دوجی، نبردی بین خریداران و فروشندگان را نشان می‌دهد.

چگونه کندل دوجی را تشخیص دهیم؟

خیلی ساده است. به دنبال هر کندلی که این دو ویژگی را دارند باشید:

  • بدنه ی بسیار کوچک، که بین سایه ی بالایی و پایینی قرار دارد.
  • و علاوه بر آن، سایه های بالایی و پایینی بلندتر

استراتژی دوجی

ویژگی اصلی کندل دوجی این است که قیمت بسته شدن، یکسان یا بسیار نزدیک به قیمت باز شدن است. در طول دوره زمانی انتخاب‌ شده، زمانی که یک کندل دوجی شکل می‌ گیرد، قیمت بالاتر و پایین‌ تر از قیمت باز شدن حرکت می‌ کند، اما در پایان دوره زمانی انتخاب‌ شده قیمت بسته شدن نزدیک به قیمت باز شدن، می باشد.

نتیجه نهایی این نبرد، برابرسازی است. نه گاوها و نه خرس‌ ها نتوانستند کنترل بازار را به دست آورند.

نکته یک:

در تحلیل تکنیکال، کندل دوجی اگر به عنوان یک کندل تک استفاده شود، یک الگوی خنثی است.

با این حال، اگر کندل دوجی که در رابطه با قیمت قبلی استفاده می‌ شود، ما می‌ توانیم یک روند صعودی یا نزولی ایجاد کنیم.

استراتژی دوجی

 

در تحلیل تکنیکال، الگوی دوجی، احتمالا تکرار پذیرترین الگوی نمودار است. به همین دلیل است که قبل از این که این الگوی تکنیکال را معامله کنید، نیاز به تایید بیشتر دارید. معامله گری آن به تنهایی ایده ی بسیار بدی است، مگر اینکه واقعا بخواهید حساب خود را نابود کنید.

بیایید ببینیم که چه تعداد از انواع مختلف الگوهای دوجی ژاپنی وجود دارند.

انواع دوجی

این مقدمه انواع الگوهای کندلی دوجی است که شما می‌توانید در بازارها با آن‌ ها روبرو شوید. در زمینه تجزیه و تحلیل تکنیکال، ما می‌ توانیم چهار نوع الگوی دوجی را تشخیص دهیم:

  • کندل دوجی با دوجی خنثی– سایه های بالایی و پایینی برابر و کوتاه‌ تر هستند.
  • دوجی سنگ قبر – هر دو قیمت باز و بسته شدن نزدیک به پایین سایه قرار دارند. ویژگی اصلی دوجی سنگ قبر، سایه ی بلند بالایی و یک الگوی وارونه معمول است.
  • دوجی اژدها– نقطه مقابل یک دوجی سنگ قبر است، بنابراین در انتهای یک روند نزولی یافت می‌شود. در این حالت، هر دو قیمت‌ های باز و بسته شدن نزدیک به بالای سایه هستند. ویژگی اصلی دوجی اژدها، سایه ی بلند پایینی است و یک الگوی وارونه معمول است.
  • دوجی پا بلند – سایه های بالایی و پایینی خیلی طولانی هستند و بدنه خیلی کوچک است. دوجی پا بلند نشان می‌ دهد که نبرد گاوها و خرس ها شدت یافته‌ است.

استراتژی دوجی

نمودار بالا نشان‌ دهنده شکل ایده‌ آل یک کندل دوجی است. با این حال، در مثال نمودار واقعی، آن‌ ها می‌توانند اشکال متفاوتی بگیرند تا زمانی که قیمت بسته شدن بسیار نزدیک به قیمت باز شدن است.

استراتژی دوجی

 

حالا بیایید یاد بگیریم که چگونه الگوی کندلی دوجی  را به روش درست معامله کنیم.

بهترین استراتژی دوجی

بهترین استراتژی دوجی یک استراتژی معامله گری است که به شما سود فوری می‌ دهد. ما یک روش بسیار منحصر به فرد در هنگام معامله ی این الگوی کندلی خیلی کوچک داریم. ما می‌ خواهیم راز خود را در مورد چگونگی معامله ی کندل دوجی فاش کنیم.

بسیاری از مشکلات در هنگام معامله با دوجی، به خصوص دوجی خنثی، این است که شما الگوی اره ی بسیاری ببینید. این اغلب منجر به خروج زودرس از معامله ی شما می‌ شود.

الگوی اره شامل افزایش قیمت در بالا و پایین یک سطح کلیدی حمایت و مقاومت می‌ باشد. الگوهای اره به عنوان شکست کاذب نیز شناخته می‌ شوند. ما استراتژی معاملاتی دوجی ژاپنی را حول این ویژگی قیمت توسعه داده‌ ایم.

استراتژی دوجی

 

کاری که ما انجام دادیم استفاده از الگوی اره در ترکیب با کندل دوجی و تحلیل روند است. کل استراتژی کندل ژاپنی مبتنی بر چارچوب زمانی ارجح ما یعنی نمودار روزانه است.

تنها ابزار تکنیکال که ما برای استراتژی معاملاتی دوجی نیاز داریم یک میانگین متحرک ۱۴ است که در چارچوب زمانی روزانه ترسیم شده‌ است.

اکنون، قبل از این که جلوتر برویم، ما همیشه توصیه می‌کنیم که یک تکه کاغذ و یک خودکار بردارید و قوانین این استراتژی دوجی را یادداشت کنید.

برای این مقاله، ما قصد داریم به طرف خریدار نگاه کنیم.

گام اول: برای معاملات خرید، ما به یک حرکت ثابت رو به بالا، بالای میانگین متحرک ۱۴ نیاز داریم.

حتی با اینکه بسیاری از معامله گران از الگوی کندل ژاپنی به عنوان الگوی معکوس استفاده کردند، ما از طریق برخی آزمایش‌ ها دیدیم که کندل دوجی به عنوان یک الگوی ادامه‌ دار عمل می‌ کند. بنابراین گام اول که باید انجام دهیم این است که مسیر روند را تعیین کنیم.

هنگامی که ما شاهد بالا رفتن قیمت بالای میانگین متحرک ۱۴ هستیم، دلایل کافی برای باور داشتن یک روند صعودی در حال پیشرفت داریم.

استراتژی دوجی

 

گام دوم: به دنبال یک کندل دوجی باشید تا نزدیک میانگین متحرک ۱۴ و در محدوده قیمت کندل قبلی توسعه پیدا کنید.

سپس، دو شرط دیگر وجود دارد که باید برای رضایت تنظیمات معاملاتی معتبر موجود باشند. اولین چیزی که باید در نظر بگیرید مکان چیدمان کندل است. ما به کندل دوجی برای توسعه نزدیک میانگین متحرک ۱۴ نیاز داریم.

دوم، ما به کندل دوجی نیاز داریم تا در محدوده قیمت الگوی قبلی موجود باشد. اساسا، این منجر به شکل‌گیری یک الگوی دیگر به نام کندل درونی می‌ شود.

بنابراین، ما یک الگو در الگو داریم.

استراتژی دوجی

 

گام سوم – الگوی اره: به دنبال یک شکست کاذب در زیر الگوی دو کندلی قبلی بگردید. زمانی که ما از بالای قیمت باز شدن کندل دوجی عبور می کنیم، وارد معامله ی خرید می شویم.

حالا، ما می‌خواهیم روشن کنیم که چگونه از الگوی اره  به نفع خود استفاده می‌ کنیم.

کندل های دوجی، الگوهای کندلی بسیار خوبی برای تولید بسیاری از شکست‌ های کاذب هستند. همچنین می‌ دانیم که شکست یک سطح در برابر روند رایج شانس کمتری برای موفقیت دارد.

بنابراین، با قرار دادن تمام این تکه‌ های پازل، ما توانستیم یکی از بهترین استراتژی‌ ها را توسعه دهیم، که سناریوی برخورد زود هنگام به حدضرر شما را حذف می کند.

استراتژی دوجی

 

بعد از شکست کاذب، ما صبر می‌ کنیم تا قیمت بهبود پیدا کند و ما فقط یکبار خرید می‌ کنیم زمانی که یک بسته شدن در بالای قیمت باز شدن کندل صعودی دوجی داشته باشیم.

نکته دوم: ما می‌خواهیم همه چیز در اولین کندل بعد از کندل دوجی رخ دهد. بنابراین شکست کاذب و ورود ما باید بلافاصله در کندل کناری بعد از کندل دوجی باشد.

حال بیایید یک مکان مناسب برای قرار گذاری حدضرر دفاعی و راهی مناسب برای خروج از معامله تعیین کنیم.

گام چهارم: حد ضرر را در پایین کندل روزانه ی فعلی قرار دهید. زمانی که از بالای الگوی کندل درونی عبور می‌ کنیم، سود خود را بردارید.

ما قصد نداریم مدت زیادی در این معامله بمانیم. به همین دلیل است که وقتی از الگوی کندل درونی عبور می‌ کنیم، از معامله ی سود آور خود خارج می‌ شویم. هنگامی که بحث قرار دادن حدضرر صورت می‌ گیرد، می‌ توانیم آن را زیر کندلی قرار دهیم که ورود ما را به راه انداخت.

استراتژی دوجی

 

نتیجه‌گیری – بهترین استراتژی دوجی

اگر می‌ خواهیم یک مطالعه بهتر از جنگ ثابت که بین خریداران و فروشندگان صورت گیرد، الگوهای کندلی مانند دوجی می‌ تواند بسیار آموزنده باشد. اما، دو کندل صعودی و نزولی زمانی که در ترکیب با دیگر ابزارهای تکنیکال و در ارتباط با این روند مورد استفاده قرار می‌ گیرند، بهتر کار می‌ کنند.

به طور کلی، هر چه استراتژی معاملاتی پیچیده‌ تر و دقیق تر باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که شما تصمیمات معاملاتی آگاهانه اتخاذ کنید. با وجود اینکه ما می‌ خواهیم دوجی صعودی و نزولی را به عنوان الگوی ادامه معامله کنیم، شما هنوز هم می‌ توانید سعی کنید از آن‌ ها به عنوان الگوی معکوس استفاده کنید. اما، مطمئن شوید که در صورتی که نمی‌ خواهید در وضعیتی قرار بگیرید که بالانس حساب تان آسیب ببیند، کاری را که انجام می‌ دهید تست کنید.

 

از اینکه این مقاله را خوانید از شما متشکریم

آزادانه نظرات خود را در ذیل این مطلب بنویسید، ما تمام آنها را میخوانیم و در حد توان پاسخ خواهیم داد.

همچنین اگر از این مقاله لذت بردید به آن ۵ ستاره بدهید.

مطالعه بیشتر