استراتژی معاملاتی گُوِه در فارکس

در این مقاله میخواهیم به آموزش یک استراتژی عالی در بازار فارکس بپردازیم. یاد خواهید گرفت که پرچم های صعودی و نزولی چه هستند و چگونه تشکیل می شوند؟ و چگونه از آنها برای معاملات پرسود استفاده کنیم؟

نکته: در این مقاله به مقالات دیگری اشاره شده که در حال حاضر موجود نیستند، تیم ما در فارکس یار در حال ترجمه آنها می باشد. جهت اطلاع از زمان انتشار لطفا در خبرنامه فارکس یار عضو شوید.

استراتژی پرچم فارکس


امروز می‌خواهیم نگاهی به استراتژی عالی معاملاتی گوه یا همان پرچم سه گوش فارکس، بیندازیم. این استراتژی شبیه به استراتژی شکست مثلث است که ما آن را کمی توسعه دادیم، اما این استراتژی تحلیل تکنیکال الگوی پرچم کمی متمایز است.

الگوهای پرچم سه گوش چیست؟ معنای پرچم و پرچم سه گوش

الگوهای پرچم سه گوش پس از یک حرکت قوی قیمت شکل می‌گیرند. به این دلیل است که پس از یک حرکت رو به بالا یا رو به پایین، خریداران یا فروشندگان برای مدت کوتاهی قبل از اینکه این روند در نهایت از بین برود و روند اولیه را ادامه دهند، با هم درگیر می شوند.

pennant

در شکل بالا می‌بینید که «قطب» یک حرکت قوی صعودی (نزدیک به خط عمودی) است. سپس خریداران شروع به بستن پوزیشن خود و توقف روند کردند و آنچه را که الگوی پرچم نامیده می‌شود شکل دادند. برخی از فروشندگان قبل از اینکه خریداران جدید وارد شوند وارد شده و در نهایت روند اصلی را وارونه نگه داشتند. این اساسا همان چیزی است که هر بار یک الگوی پرچم سه گوش شکل می‌گیرد، اتفاق می افتد.

دو نوع پرچم سه گوش وجود دارد که در نمودار شکل می‌گیرند:

۱. پرچم سه گوش نزولی= این پرچم نزولی پس از اینکه یک روند نزولی قوی (نزدیک به خط عمود) وجود دارد شکل می‌گیرد. فروشنده‌ ها کارشان را تعطیل کرده و سود خود را خارج می کنند. این تثبیت سپس به فروشندگان دیگر منجر خواهد شد و از این رو، قیمت دوباره به پایین کشیده خواهد شد.

bearish_pennant

۲. پرجم سه گوش صعودی = این پرچم صعودی بعد از اینکه یک روند صعودی قوی (نزدیک به خط عمود) وجود دارد شکل گرفت. خریداران پوزیشن خود را می بندند و سود خود را خارج می کنند. این تحکیم سپس به خریداران دیگری منجر خواهد شد که وارد بازار می شوند و از این رو قیمت بار دیگر بالا خواهد رفت.

pennant_chart

هنگامی که قیمت هر کدام از این پرچم‌ های سه گوش را قطع می‌کند، شما به احتمال زیاد باید وارد عمل شده و معامله کنید زیرا قیمت آماده است تا به روند اصلی خود به دلیل اتمام فروشندگان و خریداران در یک زمان ادامه دهد.

در مورد آن فکر کنید، همه به همان نمودارها نگاه می‌کنند و یک چیز را می‌بینند. زمانی که یک شکست رخ می‌دهد، همه این اتفاق را مشاهده می کنند و باعث اتخاذ تصمیمات معاملاتی می شود.

استراتژی تجاری PPG از چند عنصر برای کمک به تعیین یک ورود معاملاتی استفاده می‌کند:

  1. اندیکاتور Parabolic Sar
  2. خطوط بدست‌آمده توسط شما
  3. تحلیل رفتار قیمت

شما می‌توانید این استراتژی را در هر چارچوب زمانی معامله کنید.

ما این کار را بر روی چارچوب‌های زمانی ۳۰ دقیقه و بالا ترجیح می‌دهیم، اما این کار هنوز می‌تواند روی نمودارهای ۱ – ۱۵ دقیقه‌ای کار کند.

 استراتژی معاملاتی پرچم سه گوش فارکس : گام‌هایی برای معامله

گام # ۱ – اندیکاتور SAR Parabolic را به نمودار اعمال کنید

پارابولیک

اندیکاتور Parabolic SAR به شما نشان می‌دهد که روند اصلی در کجا پیش می‌رود. اگر می‌خواهید به طور خاص با این اندیکاتور معامله کنید، استراتژی Parabolic SAR را در اینجا بررسی کنید. با این استراتژی، ما این را در نمودار داریم تا به ما در ایجاد یک تصمیم معاملاتی بزرگ در زمان ورود به / خروج از معامله کمک کند.

گام # ۲ –  یک روند قوی صعودی یا نزولی را پیدا کنید.

به احتمال زیاد خواهید دید که این اتفاق با ۲-۵ کندل قوی صعودی یا نزولی رخ می‌دهد. هیچ کندل اصلاحی وجود ندارد؛ اینها باید کندل های رو به بالا یا به رو به پایین ناپایدار باشند.

باید به این شکل باشند:

bull_flag_pattern

این عکس در نمودار ۳۰ دقیقه‌ای EURUSD گرفته شد. توجه داشته باشید که نقاط SAR زیر کندل قرار دارند، که نشانه آن است که این روند صعودی است. اگر این نقطه‌ ها پایین‌تر از کندل ها باشند، روند رو به بالا رفتن است، اگر آن‌ ها بالای کندل ها باشند، روند رو به کاهش است.

همانطور که می‌بینید، این حرکت بسیار عظیم بود. ما فقط سه ساعت وقت داشتیم و ۷۸ پیپ جابه جا شد.

پس اگر شما در معامله بودید که در طی سه ساعت ۷۸ پیپ را جابجا می‌کرد، به احتمال زیاد نتیجه چه خواهد بود؟ خروج از معامله! که ما را به مرحله سوم می رساند.

گام # ۳ – تجزیه و تحلیل تثبیت بعد از انتقال بزرگ قیمت

حالا صبر کنید…

consolidation_pennant

بعد از آن، یک حرکت ۷۸ پیپی به سمت بالا می‌بینید که بسیاری از خریداران از این معامله خارج شدند و سود خود را بردند. اکنون چیزی که به احتمال زیاد رخ می‌دهد این است که قبل از اینکه موج جدیدی از خریداران بیایند و قیمت‌ ها را دوباره بالا ببرند، یک درگیری کوتاه میان خریداران و فروشندگان در این نقطه وجود خواهد داشت!

شما می‌خواهید یکی از آن خریداران باشید، و به همین دلیل داشتن یک استراتژی بسیار مهم است. برخی شاهد این حرکت هستند و هیچ ایده‌ای ندارند که چه اتفاقی افتاده‌است و اگر این روند ادامه یابد، آن‌ ها باید وارد شوند. اما بعد از اینکه این استراتژی را یاد گرفتید، شما یکی از آن‌ ها نخواهید بود.

حالا…

برای اینکه بتوانید وارد یک تجارت شوید باید صبر کنید.

گام # ۴ – رسم پرچم سه گوش در حال شکل گیری

اینجا چگونگی رسم این شکل است:

pennant_lower_highs

# ۱ – خطی بر روی کندل های صعودی قوی که شکل می گیرند رسم کنید.

# ۲، # ۳ – کشیدن یک خط در کف های بالاتر و سقف های پایین تر ( اگر شما می‌دانید که اینها چه چیزی هستند اینجا را بزنید و ما در مورد این موضوع در استراتژی شکست مثلث به تفصیل صحبت می‌کنیم )

هنگامی که این کار را انجام دهید، برای پیدا کردن یک ورودی در صورت خروج از این پرچم سه گوش آماده هستید.

این چیزی است که در حال حاضر در نمودار است:

pennant_chart

گام # ۵ – شکست

درست است…..

بهترین بخش این استراتژی دیدن شکست قیمت پرچم سه گوش شما در نمودار است.

breakout_candle

توجه داشته باشید که از آنجا که این یک پرچم سه گوش صعودی است، قیمت  به شکست بالای پرچم، همانطور که در بالا می‌بینید، نیاز خواهد داشت. اگر این یک پرچم سه گوش نزولی بود، برای دیدن شکست  باید در زیر آن به جستجو بپردازید.

بگذارید به شما نشان دهیم که منظورمون چیست:

pennant_strategy

یک مثال از آن چیزی که ممکن است در صورتی رخ دهد که پرچم سه گوش در زیر این پرچم صعودی شکست ایجاد کند. این چیزی نیست که شما می‌خواهید با این استراتژی ببینید. ما می‌خواهیم در جهت روند صعودی قوی، معامله کنیم!

اگر قیمت زیر پرچم سه گوش بشکند، ما وارد یک معامله براساس قوانین این استراتژی نخواهم شد. با این حال، استراتژی‌ هایی وجود دارند که می‌توانید از آنها برای معامله استفاده کنید، اما برای استراتژی معاملاتی PPG اگر قیمت‌ ها پایین‌تر از پرچم سه گوش در پرچم صعودی بشکنند، پس از معامله ی آن اجتناب کنید. همین دستور برای پرچم سه گوش نزولی صادق است. اگر بالای پرچم سه گوش بشکند، آن وقت معامله را شروع نکنید.

مرحله # ۶ – بعد از شکست، معامله را با استراتژی پرچم سه گوش فارکس انجام دهید.

بنابراین زمانی که قیمت از پرچم خارج می‌شود، اگر یک شمع شکست قوی مثل مثال ما وجود داشته باشد، از لحاظ تکنیکال ایمن است.

breakout_entry

این یک مکان عالی برای معامله است، زیرا اگر روند ادامه داشته باشد، شما در یک مکان عالی قرار دارید.

توجه**: (این همان پوزیشن ورودی پیشرفته است) دلیل پیشرفته بودن این است که به یک تحلیل رفتار قیمتی نیاز دارد که معامله گران تازه‌ کار ممکن است ندانند به دنبال چه چیزی هستند.

مکان دیگری که شما می‌توانید به آن وارد شوید، زمانی است که قیمت بالای پرچم را می‌شکند. (برای معامله گران مبتدی ما این پوزیشن ورود را توصیه می‌کنم)

تنها کاری که می‌کنید این است که یک خط افقی را در بالای پرچم رسم کنید، و زمانی که رفتار قیمت این را می‌شکند شما یک ورودی خرید را طوری ترتیب می‌دهید که در زیر می‌بینید:

buy_entry_break

بنابراین در این مثال، شما در واقع در حدود نیمی از آن کندل شکست شدید را به دست خواهید آورد. دلیل توصیه ی ما برای ورود معامله گران مبتدی این است که تحلیل رفتار قیمت را از تصویر خارج می‌کند تا مشخص شود که آیا کندل یک کندل صعودی قوی است یا خیر؟ شما یک خط ساده را رسم می‌کنید. قیمت آن خط را می‌شکند و شما آن را معامله می‌کنید!

حدسود/ حدضرر

قیمت باید به سرعت حرکت کند و شما باید در کوتاه‌ مدت سود ببرید.

برای اینکه حدضرر خود را قرار دهید، منطقه حمایت / مقاومت را مشخص کنید و در یک معامله ی خرید این را در پایین یا در معامله ی فروش در بالا قرار دهید.

resistance_support_future

قانون انگشت شست: با این الگوهای پرچم سه گوش، شکست دوم به اندازه ی اول، حرکت می‌کند. اولین روند صعودی، همانطور که به یاد داریم می‌گوید، ۷۸ پیپ در ۳ ساعت حرکت می‌کند. بنابراین ما از لحاظ تکنیکال می‌توانیم برای یک حرکت ۷۸ پیپ دیگر به دست آوریم.

اما همیشه وقتی در یک معامله هستید از رفتار قیمت آگاه باشید.

همانطور که در بالا می‌بینید، این معامله در حرکت دوم، در مجموع ۷۰ پیپ را جابجا کرد، جایی که ما وارد معامله مبتنی بر استراتژی شدیم. خیلی نزدیک به ۷۸ پیپ، ولی نه به صورت کامل، بود.

ما شخصا در یک معامله با این استراتژی می‌مانیم تا زمانی که با تجزیه و تحلیل Parabolic SAR و مطالعه حرکت قیمت، تثبیت قیمت را ببینم.

از اینجا خارج می شویم:

entry_exit_parabolic_sar

ما این معامله را با یک پیروزی +۶۸ پیپ بسته بودیم.

parabolic SAR پنج صلیب متوالی بالای کندل ها به ما نشان داد. این می‌تواند نشانه این باشد که این حرکت رو به بالا به پایان رسیده و شما باید مانند بسیاری از معامله گران دیگر آن را در نظر بگیرید.

این چیزی است که در مورد SAR Parabolic خوب است. زمانی که چیزی مثل این (۵ عدد متوالی) را می‌بینید، می‌توانید ایده خوبی داشته باشید که این روند ممکن است به زودی تمام شود.

اگر این اتفاق رخ می‌دهد و شما دیدید که رفتار قیمت تثبیت می‌شود، پس از آن یک تریلینگ استاپ را در نظر بگیرید، یا کلا از معامله خارج شوید.

 

 نتیجه‌گیری

استراتژی معاملاتی پرچم سه گوش آسان است و با کمی تمرین می‌توانید کاری کنید که یک تجارت زنده داشته باشید. اینها برخی از الگوهای مورد علاقه ما برای تشخیص و معامله هستند. ما بطور خلاصه در مورد حمایت و مقاومت در برابر این استراتژی صحبت کردیم، و اگر هنوز منظور ما را درک نکرده اید، استراتژی «خرگوش» را که زیاد در مورد این صحبت می‌کند، بررسی کنید.

لطفا نظرات خود را در خصوص این استراتژی برای ما ارسال کنید. همچنین به این مقاله امتیاز دهید.

از خواندن شما متشکرم!

مطالعه بیشتر