چرا معامله گران شکست ها و بازگشت های روند را از دست می دهند؟

در این مقاله قصد داریم سه دلیل مهم روانشناسی که چرا معامله گران شکست ها و بازگشت های روند را از دست می دهند را با یکدیگر بررسی کنیم.

آیا تا به حال به شروع یک روند بزرگ نگاه کرده‌ اید و در این فکر بودید که چرا موفق نشدید که آن را ببینید  و از آن استفاده کنید؟

چطور درمورد از دست دادن یک شکست که بسیار واضح بود (در درک) و هنگامی که به آن فکر میکنید، حسابی خود را سرزنش می کنید؟

برخلاف آنچه که شنیدید، تنها تعدادی از فرصت‌ های معاملاتی واقعا خوب در یک روز (یا هفته، بسته به سبک معامله گری شما) وجود دارد.

هر روز یک کاتالیزور که رفتار قیمت را در جهت واحد برای مدت‌ زمان طولانی ادامه دهد را نمی بینیم. به طور مشابه، ما معمولا شکست های تکنیکال را به وضوحی که ممکن است در یک کتاب درسی… یا در مدرسه پیپسولوژی باشند، نمی بینیم.

بازگشت روند

معامله گرانی که به طور مداوم سود می‌ برند، می‌دانند که وقتی این فرصت‌ ها تحقق می‌ یابند، باید آماده باشند که از آن‌ ها بیش‌ ترین استفاده را کنند.

اما همه ما اغلب می‌ شنویم که معامله گران در مورد چگونگی «از دست دادن حرکت» در شکست اولیه یا « ورود زودهنگام» بر روی روندها سخن می‌ گویند.

شکست در سرمایه‌ گذاری بر روی حرکت‌ های قوی فارکس لزوما چیز بدی نیست. با این حال، از دست دادن فرصت‌ های بسیار زیاد، ممکن است معامله گران را به ارتکاب اشتباهات تازه واردان کلاسیک مانند عجله در معامله یا ادامه ی ضرر هدایت کند.

بنابراین، چه چیزی معامله گرانی مثل شما و من را از دیدن شکست یا معکوس شدن روند در حالی که این اتفاق می‌ افتد، باز میدارد؟ در اینجا سه دلیل وجود دارد:

 

۱. شما بیش از حد بر روی معاملات خود تمرکز دارید

در زمان نوسانات بالای بازار، یک معامله گر متوسط گرایش به تمرکز بر روی تعداد پیپ هایی که می‌ تواند از معامله خود بدست آورد و تعداد معاملاتی که می‌ تواند انجام دهد، دارد.

آن‌ها بر روی این رویداد متمرکز هستند و واکنش آن‌ ها آنقدر زیاد است که این تغییرات را از دست می‌ دهند. این غیر معمول نیست که می‌شنویم معامله گران در روز ارزش روندها را «از دست» می‌ دهند، زیرا آن‌ ها به خود قبولانده اند تا «حرکت اولیه» را از دست بدهند.

آن‌ها نه تنها بر روی پیپ ها تمرکز دارند بلکه تاثیر این رویداد بر بازار و چگونگی تاثیر آن بر تصویر بزرگ‌ تر را نیز متذکر می شوند.

زمانی که شما باور دارید که یک کاتالیزور می‌ تواند رفتار قیمت را برای چند روز به جلو سوق دهد، آنگاه تمرکز شما در ایجاد استراتژی‌ های ورود و خروج خوب آسان‌تر می گردد.

۲. شما یک استراتژی برای آن ندارید

معامله گری بر اساس روند به دلایلی یک استراتژی کلاسیک است. شما از قبل می‌ دانید که قیمت به کجا می‌ رود و بیشتر اوقات نیز به واقعیت منجر می شود. اما رفتار بازار محدود به روندها نیست.

اگر می‌خواهید هر یک از فرصت‌ های معامله گری را به حداکثر برسانید، باید اتخاذ راهبردهای مناسب برای سناریوهای معاملاتی دیگر را مد نظر قرار دهید.

از همکاران معامله گراتان درس بگیرید. اگر نمی دانید از کجا شروع کنید، برای شکست، دامنه، یا سیستم‌ های معکوس روند در فروم های معاملاتی جستجو کنید. شما مجبور نیستید سیستم خود را بسازید، اما باید از جایی شروع کنید.

۳. شما با کله‌ شقی به تعصبات خود چسبیده اید.

برخی اوقات معامله گران،  تغییر گرایش و تغییر دهندگان بازی را نمی‌ بینند، زیرا بازارها غیرقابل‌پیش‌ بینی هستند. با این حال، اغلب به این دلیل است که آن‌ ها در واقع در طرف دیگر معامله هستند و قبول نمی‌ کنند که تغییرات درست جلوی چشمانشان در حال رخ دادن است.

نه اینکه آنها نسبت به واقعیت نابینا باشند، اما شخصیت آن‌ ها و ترس از اشتباه، آنها را وادار به چسبیدن به تعصبات خود کرده‌ است. آن‌ ها آنچنان با ایده معاملاتی خود خو گرفته اند که ترجیح می‌ دهند منتظر بازگشت روند باشند (بدون توجه به اینکه چقدر متحمل ضرر و زیان شده‌ اند) تا اشتباه خود را بپذیرند.

به یاد داشته باشید که داشتن تعصبات چیز بدی نیست بلکه بستگی به تعصبات شما دارد – با وجود تمام شواهد علیه آن – می‌ تواند برای حساب معاملاتی شما مشکل‌ ساز باشد.

خوشبختانه، همانند دیگر عادات، تشخیص شکست و معکوس شدن روند می‌ تواند یاد گرفته شود. شما می‌ توانید با به‌روز نگه‌ داشتن آخرین اخبار فارکس شروع کنید. به این دلیل است که شما می‌ توانید احساس بهتری نسبت به نحوه کار بازار و کاتالیست ها که می‌ توانند بر رفتار قیمت فارکس تاثیر بگذارند، به دست آورید.

پلن B برای کسب‌ و کار شما نیز راه خوبی برای ترویج انعطاف‌ پذیری در معامله گری شما است. سناریوهای جایگزین برای کسب‌ و کار خود را در نظر بگیرید.

اگر قیمت به طرف تو حرکت نکند، چه کار می‌ کردی؟ چه می شود اگر تندتر از آن چیزی که انتظار داشتید حرکت کند؟ چه می شود اگر به سطحی که منتظر آن هستید، نمی‌ رسید؟

علاوه بر افزایش اعتماد به نفس شما قبل از معامله، این تمرین همچنین می‌ تواند به شما کمک کند تا به ایده کاری اولیه خود بیش از حد وابستگی داشته باشید.

در بازاری که هر یک پیپ نیز مهم به حساب می‌ آید، چه در هنگام از دست دادن شکست یا معکوس روند، می‌ تواند خط بین سود و زیان را ترسیم کند و می‌ تواند بر اعتماد به نفس شما تاثیر بگذارد.

اگر می‌ خواهید به یک معامله گر پیوسته پرسود تبدیل شوید، باید یاد بگیرید که چگونه به نفع خود عمل کنید و هر یک از فرصت‌های معاملاتی که به دست شما می‌ رسد را به حداکثر برسانید.

 

مطالعه بیشتر