اینفوگرافیک: ده نکته برای تبدیل شدن به یک معامله گر موفق

ده نکته برای تبدیل شدن به یک معامله گر موفق

ده نکته برای تبدیل شدن به یک معامله گر موفق

برای تبدیل شدن به یک معامله گر موفق باید نکاتی را رعایت کرد. تمام معامله گران موفق این نکات را خواسته یا ناخواسته رعایت می کنند.

در این اینفوگرافیک فارکس به معرفی این نکات می پردازیم:

 1. خودتان را بشناسید؛ نیازهایتان را درک کنید و میزان ریسک پذیری خود را با دقت مشخص کنید:

  خودشنانسی یکی از رمزهای موفقیت در هر کسب و کاری است. اگر هنوز خودتان را نشناختید توصیه میکنیم هیچ کسب و کاری را شروع نکنید.

  از آنجا که در بازار فارکس معامله گران به صورت صد در صد آزاد هستند که هر اقدامی انجام دهند لذا این آزادی در عملکرد باعث می شود خیلی ها نتوانند بر نفس خود مسلط شوند و در نهایت خرید و فروشهای بی منطق انجام داده و در نهایت حساب خود را به نابودی بکشانند.

  لذا سعی کنید ابتدا خودتان را به صورت کامل بشناسید، روحیات خود را درک کنید و کاملا با خود رک باشید. اگر مناسب بازار نیستید، وقت خود را هدر ندهید و همین الان از بازار خارج شوید و به خود و خانواده خود رحم کنید.


 2. برای اهدافتان برنامه ای بچینید و این برنامه را به صورت کامل پیاده سازی کنید.

  همیشه سعی کنید که برای کسب و کار خود اهداف تعیین شده و دقیقی داشته باشید. تعیین هدف و مکتوب کردن آن به ذهن شما نظم می بخشد و ضمیر ناخودآگاه شما را به صورت اتوماتیک به سمت رسیدن اهداف سوق خواهد داد. داشتن اهداف معاملاتی مانند رسیدن به فلان مبلغ در فلان تاریخ و برنامه ریزی کردن برای آن یکی از ارکان اصلی موفقیت معامله گران خواهد بود.


 3. نوع حساب و نسبت لِوِریج خود را با توجه به نیازها و انتظاراتتان انتخاب کنید.

  پس از تعیین اهداف قیمتی مرحله بعدی تعیین نوع حساب و نسبت لوریج است. که با توجه به استراتژی از پیش تعریف شده به کمک این پارامترها بتوانید به اهداف مالی خود دست پیدا کنید. در صورتی که نوع حساب و نسبت لوریج تعیین نشود می توان گفت موفقیت شما هیچ تضمینی ندارد.


 4. در انتخاب بروکر خود دقت کنید.

  متاسفانه این روزها با توجه به اینکه بازار بروکرها بسیار پر درآمد هست، هرکسی به خود اجازه میدهد با اندک سرمایه ای به صورت بروکرنما خود را به شما بعنوان یک بروکر معتبر جلوه دهد. لذا بسیار باید در این مورد دقت نظر داشته باشید تا خدای نکرده گرفتار اینگونه بروکرهای متقلب نشوید و سرمایه های خود را که با زحمت فراوان بدست می آورید دو دسته تقدیم این کلاه برداران نکنید.


 5. به حجم یک پوزیشن در حال ضرر، اضافه نکنید.

  این یک اشتباه بسیار بزرگ است. هنگامی که پوزیشن شما به زیان می رود می تواند اولین علامت این باشد که شاید تحلیل شما نادرست از آب درآمده، لذا باید منتظر باشید تا به سرعت در شرایط مناسب که استراتژی معاملاتی شما می گوید از بازار خارج شوید و خود را برای پوزیشن موفق بعدی آماده کنید.

  اگر به جنگ بازار بروید و بخواهید به پوزیشن در زیان خود اضافه کنید به امید اینکه روزی بازار برخواهد گشت و شما دوبرابر سود خواهید کرد باید بگویم سخت در اشتباه هستید. لذا این اشتباه را هرگز مرتکب نشوید و هرگز به حجم یک پوزیشن در حال ضرر اضافه نکنید. مگر در موارد نادر در سیستمهای بدون استاپ و آن هم با رعایت یکسری نکات و شرایط خاص.


 6. احساسات خود را مهار کنید.

  ما انسان ها همیشه به رویدادهای بیرونی خود واکنشهای احساسی و منطقی انجام خواهیم داد و لذا این یک غریزه طبیعی هر انسانی است. معامله گران موفق با توجه به کنترلی که بر روی احساسات خود دارند همیشه باعث می شوند که آنها سرکش نشده و نگذارند با تصمیمات غیرمنطقی که ناشی از احساسات زودگر هستند حساب معاملاتی خود را نابود کنند.

  یک احساس انتقام که کاملا در انسانها طبیعی است باعث می شود که معامله گر قوانین معاملاتی خود را زیر پا گذاشته و به جنگ بازار رفته و پوزیشنهای بدون فکر و متوالی ایجاد نماید و در نهایت حساب معاملاتی خود را نابود سازد. بنابراین همیشه باید سعی کنید تا زمانی را به تمرینهایی بپردازید که به واسطه آن تمرینها توانایی کنترل نفس خویش را بالا ببرید و به صورت ناخودآگاه مقابل ا حساساتی چون خشم، انتقام، افسردگی و ناامیدی را بگیرید.


 7. به چیزی که از بازار متوجه می شوید، عمل کنید.

  تا زمانی که داده ای را نتوانستید بفهمید هرگز به واسطه اون تحلیل نکنید و تصمیمی نگیرید. جمله ای از وارن بافت است که می گوید: “من بازاری را که نشناسم هرگز معامله نخواهم کرد”. لذا سعی کنید همیشه به خصوصیات سهام و یا جفت ارزی که مورد معامله شماست اشراف کامل داشته باشید و بتوانید تمام حرکات و خصوصیات آن را درک کنید و به عبارتی بازار را کامل متوجه شوید.


 8. با سرمایه کوچک شروع کنید؛ حجم سرمایه خود را در طول سودهای اساسی، افزایش دهید.

  خوشبختانه در بازار فارکس این قابلیت وجود دارد که شما بتوانید با سرمایه های خیلی کم هم وارد معاملات شوید. این را همیشه به خاطر داشته باشید که اگر بتوانید یک حساب ۱۰۰۰ دلاری را به ۱۰۰۰۰ دلار در مدت زمان معلومی برسانید، قطعا ای توانایی در وجود شما است که بتوانید یک حساب ۱۰۰۰۰۰ دلاری را به راحتی کنترل کنید.
  و همیشه به خاطر داشته باشید که کنترل یک حساب کوچک و رشد آن به مراتب سخت تر است از یک حساب با سرمایه زیاد. زیرا صبر و حوصله زیادی از شما می طلبد و همین صبر و حوصله باعث تقویت و کنترل بر سایر احساسات سرکشی می شود که در طول فرایند معاملات به سراغ یک معامله گر خواهد آمد.


 9. یادداشت برداری را فراموش نکنید، موفقیت ها و شکست های خود را مرور کنید.

  شاید این بخش از این نکات برای خیلی از معامله گران سخت باشد. ماهیت کار بسیار آسان است، اما زمانی که وارد عمل می شوید می بینید پایبند بودن به این نظم کار خیلی سختی است. اما به خاطر داشته باشید که این عمل به قدری به موفقیت شما کمک خواهد کرد که حتی تصور آن را هم نخواهید داشت.

  چنانچه هر معامله ای که صورت میگیرد در دفترچه ای قید شود که بر چه اساسی صورت گرفته، شرایط روحی و روانی شما در آن موقع چگونه بوده است و سایر پارامترهای لازمی که در آینده فکر میکنید مورد استفاده شما خواهد بود، باعث می گردد تا اشتباهات و موفقیت شما با جزئیات کامل ثبت شود و همین امر به شما کمک خواهد کرد که بتوانید به راحتی سیستم معاملاتی خود را توسعه دهید و از اشتباهات خود درس بگیرید.

  در غیر اینصورت به راحتی فراموش خواهید کرد که معامله شماره فلان چرا و چگونه گرفته شده و چرا شما در آن معامله سود یا زیان کرده اید.


 10. بر روی یک جفت ارز تمرکز کنید و در زمانی که مهارتتان افزایش پیدا کرد، تعداد جفت ارزها را افزایش دهید.

  تنوع جفت ارزها در بازار فارکس بسیار بالاست. و این وسوسه را در دل هر معامله گر ایجاد می کند که وارد بازار شده و تمامی آنها را که حرکتهای خوبی دارند معامله نماید.
  اما باید بگویم که این همه جفت ارز در بازار هرگز به طور مستقل عمل نمیکنند و همگی توسط فرمول خاصی از حرکات یکدیگر تبعیت می کنند(همبستگی ارزها). لذا توجه باید داشت که خرید یک جفت ارز و فروش جفت ارز دیگر شاید فشار دوبرابر به حساب معاملاتی شما وارد نماید و در نهایت هر دوی آنها با رفتن در ضرر باعث نابودی حساب گردد.

  لذا هرگز وسوسه نشوید و تا زمانی که رفتار قیمتی یک جفت ارز را به خوبی نشناختید و رابطه حرکتی اون جفت ارز را با جفت ارز دیگر درک نکردید، وارد معاملات چند جفت ارزی نشوید. و مطمئن باشید اگر تنها به یک جفت ارز مسلط شوید به قدری فرصتهای معاملاتی برای شما فراهم خواهد شد که به راحتی حساب شما رشد خواهد کرد و هرگز نیازی به معامله چندین جفت ارز نخواهید داشت.


برای مشاهده و دانلود تصویر بزرگتر این اینفوگرافیک اینجا را کلیک کنید

با تشکر از مطالعه این مقاله. لطفا اگر این محتوا را مفید دانستید آن را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید از طریق لینک اشتراک گذاری در بالای مقاله. و همچنین به آن ۵ ستاره بدهید.

مطالعه بیشتر