کرونا ویروس چه تأثیری بر بازار فارکس گذاشته است؟!

دلار آمریکا به عنوان محرک اصلی بازار فارکس، با این هرج و مرج و آشفتگی ناشی از ویروس همه گیر کرونا که به اقتصاد جهانی حمله می کند، قرار است چه کار کند؟ بازار فارکس(در مقایسه با سهام و کالاها) از زمان شیوع این ویروس نسبتاً ثابت بوده است اما آیا این روند ادامه خواهد داشت؟ متأسفانه اعداد و ارقام نهایی مشخص نیست، و این بدان دلیل است که دولت ها، شرکت ها و شهروندان عادی نمی توانند میزان اثرات کلی این ویروس را تعیین کنند زیرا این بیماری همه گیر است.

تأثیر اولیه بازار و واکنش فدرال رزرو (بانک مرکز ایالت متحده آمریکا)

عملکرد نسبتاً پایدار EUR/USD، شاهد افزایش ارزش EUR در ماه فوریه بود، چراکه نگرانی از یک بیماری همه گیر جهانی، به ویژه با تبدیل شدن ایتالیا به مرکز بیماری، به شدت افزایش پیدا کرد. پس از اینکه معلوم شد فدرال رزرو ایالات متحده به این تهدیدِ در حال رشد واکنش نشان داده است، EUR کم کم افت کرد. در اواسط ماه مارس ۲۰۲۰، با حرکت بانک مرکزی ایالات متحده به سمت نرخ بهره نزدیک صفر، جفت ارز EUR/USD در بازار فارکس به ارزش خود در ماه فوریه (که حدود ۱.۱۰ – ۱.۰۸ بود) بازگردانده شد.

ویروس کرونا چه تأثیری بر بازار فارکس گذاشته است؟!

شکل ۱

بعد از شوک اولیه همه گیر شدن کرونا ویروس در سطح جهانی، کاهش سریع نرخ بهره فدرال رزرو بسیار قابل توجه بود، اما این کار بدون داشتن یک برنامه مالی روشن و واضح آماده از دولت ایالات متحده انجام شد. متأسفانه، برنامه های محرک مالی اجرا شده در ایالات متحده ممکن است به دلیل وجود درآمدهای ناچیز و بی ثمر و بدهی های وصول نشدنی، ناکافی باشند. ترس واقعی از موج دوم سرایت ویروس کرونا و صدور گذرنامه ایمنی همچنان به قوت خود باقی است. محاسبه هزینه کل احتمالی ویروس همه گیر کرونا، همه “کارشناسان” را درگیر کرده است زیرا این ویروس جوامع و اقتصادها را تحت تأثیر قرار داده و همه از آن رنج می برند.

بررسی درآمدها، بدهی ها و ریسک ها همچنان مشکل است و بازار فارکس سایه ای به بلندی سایر مهره های سرنوشت ساز جهان مالی دارد. نتایج بخش انرژی در ماه آوریل فوق العاده بود زیرا با کاهش شدید تقاضا، قراردادهای آتی WTI بسیار متضرر شد، نفت خام افت کرد و محاسبه چشم انداز مصرف همچنان سخت بود.

تلاش فدرال رزرو برای بازگشت به حالت عادی به جایی نرسید.

از زمانی که بانک مرکزی اروپا ناتوانی خود در افزایش نرخ بهره جفت ارز EUR/USD در مقایسه با فدرال رزرو ایالات متحده را اثبات کرد، این جفت ارز روند قیمت نزولی نسبتاً منظمی در طی شش سال گذشته داشته است. فدرال رزرو در تلاش بود تا نرخ بهره بالاتری ایجاد کند تا بتواند تجهیزات کافی برای مقابله با یک بحران اقتصادی برای چند سال را بسازد. با این حال، از بهار سال ۲۰۱۹، لفاظی های شدید فدرال رزرو در مورد تلاش برای بازگرداندن نرخ وام خود به یک سطح بالاتر، به موانع سیاسی و اقتصادی برخورد کرد. رئیس جمهور ترامپ، فدرال رزرو را تحت فشار قرار داد تا اقتصاد ایالات متحده را با پول ارزان (پول با بهره کم) تغذیه کند. فدرال رزرو شروع به پایین آوردن نرخ بهره خود در سال ۲۰۱۹ کرد و این کار می توانست به اقتصاد ایالات متحده کمک کند تا مومنتوم خود را حفظ کند.

حمله ویروس همه گیر کرونا، چشم اندازهای اقتصادی را در سطح جهان تغییر داده و برنامه ها و فرضیات اساسی بانک های مرکزی همگی از بین رفته اند. بسیاری از بانک های مرکزی به دلیل تلاش برای بازیابی و بیرون آمدن از بحران مالی ۲۰۰۸-۲۰۰۷، از بنیان های پولی متزلزل رنج می برند. ماموریت رسمی فدرال رزرو پیچیده تر از قبل شده است. سیاست محرک فعلی فدرال رزرو، بانک مرکزی ایالات متحده را در برابر آسیب هایی قرار می دهد که احتمالاً حتی نمی تواند پیش بینی کند.

از زمان بحران مالی ۲۰۰۸-۲۰۰۷، ما شاهد بودیم که دلار ایالات متحده آمریکا یک روند صعودی شدید را حفظ کرده است.

ویروس کرونا چه تأثیری بر بازار فارکس گذاشته است؟!

شکل ۲

در طی دوره همه گیری ویروس کرونا، ما احتمالاً خواهیم دید که دلار آمریکا در این وضعیت ریسک شدید، ارزش خود را حفظ می کند. در کوتاه مدت و میان مدت، من به این دلار نسبتاً قوی آمریکا اعتماد می کنم. با این حال از بلند مدت می ترسم. در حالی که منتقدین USD نظرات خود را در مورد اینکه چرا ارز نباید به عنوان یک پناهگاه امن در نظر گرفته شود، دارند، این سوال مطرح می شود که شما در بازار فارکس به کدامیک از ارزهای دیگر بیشتر اعتماد می کنید؟

ارزش دلار آمریکا از کجا می آید؟ اعتماد به دولت که از ارز حمایت می کند؟ این پاسخ امکان آنالیز رفتاری احساسات را فراهم می کند که بسیار مهم است. آیا در طی شیوع ویروس همه گیر کرونا، به دولت های اروپایی و بانک مرکزی اروپا بیش از ایالات متحده اعتماد دارید؟ اگر اینطور است، چرا؟  ایالات متحده در هسته اصلی خود دارای یک سیستم مرکزی با یک هدف جمعی یکپارچه است تا کشور را به شکل کاری خود بازگرداند. در حالی که هر یک از ایالات آمریکا ممکن است در مورد نقشه عمل به توافق نرسند و طرح های مختلفی ارائه دهند، سیستم فدرال کمک می کند تا سیستمی بکار گرفته شود که برای یک هدف یکسان کار می کند.

بانک مرکزی اروپا از فقدان وحدت مالی در اتحادیه اروپا رنج می برد.

این فرض که ارزش یورو باید بیشتر از دلار آمریکا باشد، از سال ۲۰۰۰ تا بحران مالی ۲۰۰۸-۲۰۰۷ رایج بود.

ویروس کرونا چه تأثیری بر بازار فارکس گذاشته است؟!

شکل ۳

با این حال، هنگامی که از بانک های مرکزی درخواست شد تا به نجات و بهبود ویرانی های ناشی از شکست مؤسسات مالی کمک کنند، موضوعی کشف شد – یک عدم اتحاد و همبستگی در اتحادیه اروپا وجود داشت که مانع از ایجاد یک پلتفرم مالی و سیاسی واحد و مؤثر می شد. عدم شفافیت و صداقت برخی اعضای اصلی اتحادیه اروپا آشکار شد که این امر به افت یورو در برابر دلار آمریکا دامن زد و این روند بیش از یک دهه ادامه داشت.

آیا یورو می تواند ادعا کند که یک چهارچوب یکپارچه از اتحادیه اروپا دارد؟ این فقط یک نظر است، اما خیلی ها فکر می کنند که اتحادیه اروپا هنوز با یک سیستم ملی گرایانه کار می کند. ناهمخوانی و ناهماهنگی سیاسی اصلی اتحادیه اروپا در حمایت از اقتصادهای ملی جالب تر است. اگر از بیرون نگاه کنید، آلمان و سایر کشورهای اقتصادی قوی در اتحادیه اروپا، از سرایت بیماری از کشورهای همسایه ضعیف می ترسند. چرا آلمان در سال ۲۰۲۰ به ایده ایجاد یک پیوند متحد که می تواند برای مقابله با بحران مالی در حال وقوع به دلیل ویروس همه گیر کرونا پول جمع کند، برگشته است؟ آنها این کار را کردند چرا که نمی خواهند آخرین مرجع وام برای اتحادیه اروپا باشند.

در زمانی که کشورهایی که توانایی اقتصادی کمتری دارند و حقیقتاً سابقه سیاست بدهی وصول نشدنی دارند، درخواست کمک می کنند و می گویند: “ما می دانیم که این پول را به وام دهندگان بدهکار هستیم، اما قادر به بازپرداخت آن با نرخ بهره و مدت زمان موافقت شده نیستیم”، آلمان نمی خواهد مسئولیت بدهی های وصول نشدنی سال های آینده آنها را به عهده بگیرد. سیاست مالیِ بدِ ملت های بد مدیریت شده اتحادیه اروپا، آلمان و چند کشور دیگر را مجبور کرده تا مسئولیت پرداخت بدهی آنها به دارندگان سهام را برعهده بگیرند.

جستجوی شفافیت و غلبه بر تعصبات معاملاتی

لیستی از پویایی در بازار فارکس در رابطه با نرخ بهره، چیزی شبیه این است. در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ که بانک های مرکزی باید به داده های اقتصادی بسیار بد واکنش نشان دهند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ عامل بالقوه نرخ بهره منفی در ایالات متحده چیست؟ اتهاماتی وجود دارد که در آنها پیشتازان و کله گنده های بازار، در این موارد مقدار کمی دستی بر آتش دارند ( و ممکن است هم نداشته باشند )، زیرا آنها سیاست ها را خلق کرده و محرک نقدی مشکوکی برای شرکت ها منتشر می کنند. این باعث بوجود آمدن این حس شده است که ما شاهد یک طرح پونزی قانونی هستیم چراکه بعضی از افراد خاص شرکت ها از ورشکستگی مالی نجات پیدا کرده اند. زمانی که جوامع به این امر واکنش نشان دهند، اختلافات و چند شاخگی سیاسی بعد از آن کاملاً حتمی است.

باید مطمئن شوید که تعصباتتان، معاملات و تصمیمات سرمایه گذاری‌تان را تحت تأثیر قرار نمی دهند. من اعتراف می کنم که به عنوان یک آمریکایی، احتمالاً یک تعصب ذاتی مساعد نسبت به دلار آمریکا دارم، بنابراین همیشه باید مطمئن باشم که به چشم اندازهای دلار نگاه می کنم. در حال حاضر به دلیل ترس از خطاهای اقتصادی دراز مدت ناشی از این بیماری همه گیر، عینک خوش بینی صورتی من حالا خاکستری شده و می توان گفت تا حدودی بدبین شده ام.

من از تلاش برای سنجش دلار آمریکا در دراز مدت احساس ناراحتی می کنم. با وجود اینکه فکر می کنم دلار آمریکا فعلاً قوی باقی می ماند، بعد از وقوع تصادفات و اتفاقاتی که انتظار آنها را نداشتیم، چه خواهد شد؟ فدرال رزرو و دولت ایالات متحده آمریکا مسیر خطرناکی را برای تضمین رفاه مالی شرکت ها در پیش گرفته اند. مشکلات بحران ۲۰۰۸-۲۰۰۷  واضح هستند.

ما شاهد کمک های مالی بودیم که سعی در بهبود زخم های مشاغل و شرکت های کوچک دارند. آیا همه آنها نتیجه خواهند داد؟ مشکلات اقتصادی در ایالات متحده هنوز کاملاً آشکار نشده است. شهروندان عادی، شرکت های بزرگ و کوچک، و سازمان های دولتی نمی توانند وسعت درد و رنج مالی که ممکن است ایجاد شود را درک کنند و همین نگرانی ها، اقتصاد جهانی را درگیر خود می کند. در آینده نزدیک، نگرانی های مالی زیادی در مورد وام ها، اجاره ها، هزینه های ماشین، قبض کارت اعتباری و پول نقد برای غذا وجود خواهد داشت زیرا مردم برای زنده ماندن می جنگند. بدهی های تجاری به دلیل نبود درآمد و عدم توانایی در تهیه مخارج اصلی زندگی به طور ناگهانی تحت تأثیر قرار گرفته و این باعث زحمت و رنج بانک ها، زنجیره های تأمین و البته کارگرانی می شود که عمدتا بدون حقوق به خانه برمی گردند.

موسسات ایالات متحده چگونه پولی را که به افراد نیازمند اختصاص می دهند، جمع می کنند؟ آنها این کار را از طریق مالیات و بدهی های اوراق قرضه گرفته شده از مردم، شرکت ها و دولت های جهانی که معتقدند پول آنها مطمئن است، انجام می دهند. متأسفانه، در حال حاضر درآمدها به شدت افت پیدا کرده است. پول از کجا بدست می آید و صورتحساب ها چگونه پرداخت می شوند؟ دولت آمریکا در حال ایجاد وام هایی با بازپرداخت کوتاه مدت و باز کردن پنجره وام های بلند مدت است که ممکن است از نظر اقتصادی امکان پذیر نباشد، و قدرت بلند مدت دلار آمریکا را جداً تهدید کند.

ویروس کرونا چه تأثیری بر بازار فارکس گذاشته است؟!

شکل ۴

عمق این آشفتگی اقتصادی ممکن است تازه اول راه باشد و ته آن مشخص نیست. اگر دولت ها وام هایی بدهند که واقعاً ندارند و اگر درآمد آنها به علت کاهش مالیات های قابل وصول و تمایل خریداران به بدهی دولت کاهش یابد، چه اتفاقی می افتد ؟ کل کشتی می تواند غرق شود. آنچه باید مردم را وحشت زده کند، احتمال این است که ایالات متحده و سایر دولت های جهان، به موسسات وام هایی بدهند که هرگز بازپرداخت نمی شوند. آیا فدرال رزرو باید بدهی های رهنی و اوراق قرضه شهرداری با رتبه های زیر استاندارد را بر عهده بگیرد؟ چهار تا هفت سال بعد که جمع بازپرداختی های دولت منفی بود چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آیا آنها شروع به چاپ پول می کنند؟

نتیجه نهایی

آینده دلار و به طور کلی رژیم سرمایه گرایی در معرض خطر قرار گرفته است. کاهش قیمت نفت خام در آوریل ۲۰۲۰ فاکتور مهمی بود که شکنندگی اقتصاد جهانی ما را برجسته می کرد. ایالات متحده قرار است وارد یک چرخه اقتصادی خشن شود. داده ها به طور کامل ثبت نشده اند، و ما هنوز نمی دانیم که اوضاع چقدر بد است. با این حال، دریای عظیم خطوط بیکار در ایالات متحده، واضح و از نظر عاطفی ویران کننده است. ممکن است سرمایه گذاران و سفته بازان دلار آمریکا را انتخاب کنند و این ارز ممکن است در میانه مدت ثابت بماند. با این وجود، جاذبه دلار آمریکا از سال ۲۰۰۸ به این دلیل بوده است که بهترین مورد در یک مراسم زیبای مملو از انتخاب های به درد نخور بوده است. یورو، ین ژاپن و پوند همگی مشکلات اقتصادی خاص خود را دارند.

تعدادی ارز بی جنبش و خنثی در بازارهای فارکس به عنوان گردش های همه گیر ویروس کرونا وجود دارد، اما دلار آمریکا باید در کوتاه مدت و میان مدت قوی باشد و دامنه آن بین ۱.۰۵ تا ۱.۱۵ در برابر یورو باشد. این دراز مدت است که ترسناک است. با اعتقاد به اینکه با نزدیک شدن به ماه نوامبر و قبل از اعلام نتایج آرا، انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده می تواند یک عامل بوجود آورنده دلار ضعیف تر با شکلی محدود باشد، دوره زمانی که در بالا به عنوان کوتاه مدت و میان مدت به آنها اشاره شد، تا اواسط اکتبر ۲۰۲۰ است.

درباره نویسنده این مقاله

Robert Petrucci

Robert Petrucci از سال ۱۹۹۳ در فارکس و حرفه کالاها و مالی فعالیت داشته است. جنبه های مهم کار وی شامل آنالیز ریسک و خدمات مشاوره ای است. او به عنوان یک مشاور در یک دفتر خانواده، رویکرد محافظه کارانه ای برای مدیریت ثروت و سرمایه گذاری ها اتخاذ می کند. Robert همچنین با سرمایه گذاران و شرکت هایی که خدمات مالی و مدیریتی ارائه می دهند، در زمینه امور مالی و سرمایه گذاری خصوصی همکاری می کند.

منبع مقاله

مطالعه بیشتر